Շոշ գյուղի մոտ ԱՀ ՊԲ զինծառայողների ուղղությամբ հակառակորդի կողմից կրակելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Շոշ գյուղի մոտ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող բնակչի, ԱՀ ՊԲ զինծառայողների ուղղությամբ հակառակորդի կողմից կրակելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել:  Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
"2020թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 17.05-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ, ազգային ատելության շարժառիթներով, երկու և ավելի անձանց սպանելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու նպատակներով հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ են վարել N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերից մեկում ինժեներական աշխատանքներ կատարող ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի բնակչի կողմից այդ պահին շահագործվող բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի և մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ:
Դրա արդյունքում ամբողջությամբ վնասվել են էքսկավատորեի դիմային և ձախ կողային դռան ապակիները՝ պատճառելով զգալի չափերի գույքային վնաս: Ըստ էության սպանությունների հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել միայն այն պատճառով, որ աշխատանք կատարող քաղաքացիական անձը և ժամկետային զինծառայողներն այդ պահին կարողացել են պատսպարվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ Հադրութի ՌՈ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերի, ինչպես նաև 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 1-ին կայազորային քննչական բաժնում",- ասվում է Աբրահամյանի հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан около 7 минут вел целевой огонь в направлении села Шош: прокуратура
По факту стрельбы противником в направлении военнослужащих Армии обороны Республики Арцах и жителя села Шош, осуществляющего инженерные работы, возбуждено уголовное дело.
17 мая 2021 года около 17: 05 группа военнослужащих ВС Азербайджана, исходя из национальной ненависти к армянам, около 7 минут из стрелкового оружия разного калибра вела целевую стрельбу в направлении личного состава боевой позиции и многофункционального экскаватора, эксплуатируемого в данный момент жителем села Шош Мартунинского района Арцаха, осуществлявшего инженерные работы на одной из боевых позиций, находящейся под охраной воинской части N.
В результате были полностью повреждены стекла лицевой и левой боковой двери экскаватора. Преступление с целью убийства не было доведено до конца только по той причине, что выполняющее работу гражданское лицо и военнослужащие срочной службы в этот момент смогли укрыться. По данному факту в Гадрутском отделе Военной полиции МО РА было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1, 7 и 13 ч. 2 ст. 34-104 УК РА, а также п. 4 ч. 2 ст. 185 УК РА, предварительное следствие по которому ведется в 1-ом гарнизонном следственном отделе СК РА.