Դիրքապահներին վճարվել է միջինը 60 հազար դրամ միանվագ պարգեւավճար. Նիկոլ Փաշինյան
2018 թվականի դեկտեմբերին Պաշտպանության նախարարության աշխատավարձի գծով նախատեսված ծախսերի խնայողությունների հաշվին դիրքապահներին վճարվել է միջինը 60 հազար դրամ միանվագ պարգեւավճար: Այս մասին գրառում է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա, մասնվորապես, գրել է.
«Դիրքապահների պարգեւատրումների շուրջ առաջացած աղմուկի վերաբերյալ հարկ եմ համարում արձանագրել հետեւյալը.
1. 2018 թվականի դեկտեմբերին Պաշտպանության նախարարության աշխատավարձի գծով նախատեսված ծախսերի խնայողությունների հաշվին դիրքապահներին վճարվել է միջինը 60 հազար դրամ միանվագ պարգեւավճար:
2. Խնայողությունները առաջացել են տարբեր հանգամանքների բերումով. թափուր աշխատատեղեր, հաստիքակազմի արդյունավետության բարձրացում եւ այլն:
3. 2019 թվականի արդյունքներով՝ 2-րդ կետում նշված հանգամանքների որոշ չափով կարգավորման և, հատկապես, 2019 թվականի կեսից բանակում աշխատավարձերի բարձրացման արդյուքնում (միջինում տասը տոկոսով բարձրացել են բոլոր զինծառայողների աշխատավարձերը, ավելացել են առանձնահատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնողներին տրվող հավելավճարները, վերանայվել են ժամկետային զինծառայողներին տրամադրվող դրամական ապահովության չափերը), խնայողությունների թիվը եղել է ավելի քիչ։ Արդյունքում, այս տարեվերջին պարգեւատրումների համար նախորդ տարվա 1.2 միլիարդ դրամի փոխարեն հնարավոր է եղել հատկացնել 500 միլիոն դրամ, որով խրախուսվել են միայն լավագույնները:
4. Այս ամենի արդյունքում բոլոր դիրքապահների կողմից ստացվող գումարը ոչ միայն չի նվազել, այլեւ էականորեն ավելացել է: Երեկ Նոյեմբերյանի դիրքերում տեղում պարզեցի հարցը. նախորդ տարվա դեկտեմբերին շարքային պայմանագրային դիրքապահները ստացել են 60 հազար դրամ պարգեւավճար: Իսկ այս տարվա հունիսից 18%-ով կամ շուրջ 25 հազար դրամով բարձրացել են վերջիններիս աշխատավարձերը և մոտ 8 հազար դրամով ավելացել են առաջնագծում ծառայության համար տրամադրվող հավելավճարները։ Նշված ավելացումների արդյունքում շարքային պայմանագրային դիրքապահների մաքուր ամսական դրամական ապահովության գումարներն աճել են շուրջ 23 հազար դրամով: Հունիսից այս կողմ, ուրեմն, փաստացի ստացել են 161 հազար դրամ ավելի գումար (հաշվարկի մեջ են մտնում հունիս-դեկտեմբեր ամսվա վճարումները): Ուշադրություն դարձրեք, որ խոսքն այս պարագայում միայն շարքային կազմի մասին է, օրինակ՝ սպայական կրտսեր կազմի համար ամսական աճը կազմել է մոտավորապես 70 հազար դրամ։
Եւ ուրեմն, այս տարի նախորդ տարվա միանվագ 60 հազարի փոխարեն շարքայինները ստացել են 161 հազար, ամենամսյա վճարումով (աճը՝ 168 տոկոս): Հաջորդ տարի նախորդ տարվա 60 հազարի փոխարեն կստանան 276 հազար դրամ, կրկին ամսական վճարումներով (աճը՝ 360 տոկոս): Հարց՝ ինչի՞ համար է աղմուկը եւ ովքեր են հեղինակները:»

Пашинян утихомирил страсти: доходы военнослужащих не уменьшились, а увеличились
В декабре 2018 года за счет сбережений по линии зарплат Министерства обороны, военнослужащим, несущим службу на передовой, была выплачена единовременная премия в размере 60 тысяч драмов. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь шумихи, поднятой в социальных сетях относительно низких премий военнослужащим и высоких премий депутатам и министрам.
В этой связи, он, в частности, написал: «читаю необходимым констатировать следующее:
1. В декабре 2018 года за счет сбережений по линии зарплат Министерства обороны, военнослужащим, несущим службу на передовой, выплачено в среднем 60 тысяч драмов единовременного вознаграждения.
2. Сбережения возникли из-за различных обстоятельств: за счет оптимизации, повышения эффективности штатного состава и т. д.
3. Однако в 2019 году по причине повышения зарплат военнослужащих в среднем на 10% размер сбережений сократился. В результате, в конце этого года на премии вместо 1.2 млрд драмов прошлого года стало возможным выделить 500 млн драмов.
4. Однако в целом сумма, получаемая всеми военнослужащими, не только не уменьшилась, но и существенно увеличилась. Так с июня этого года на 18% или на 25 тыс. драмов повысились зарплаты военнослужащих в целом и еще на 8 тыс. драмов увеличились надбавки за службу на передовой. В результате отмеченных добавлений сумма чистого месячного денежного обеспечения рядовых контрактных постовых возросла примерно на 23 тыс. драмов.То есть с июня текущего года каждый военнослужащих получил на 161 тысяча драмов больше. И это только в случае рядовых, а в случае офицерского состава ежемесячная зарплата выросла на 70 тысяч драмов.
И значит, в этом году вместо 60 тысяч драмов прошлого года рядовые получили на 161 тысяча драмов больше – рост 168%. В следующем году вместо 60 тысяч прошлого года рядовые военнослужащие получат на 276 тысяч драмов больше - рост-360%. И теперь вопрос: кто поднимает эту бессмысленную шумиху и зачем?»