Ադրբեջանից գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը պաշտոնական նամակով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին՝ Ադրբեջանից գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով:
«Նամակում այլ հարցերի թվում արձանագրված է, որ գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական գործընթացի շրջանակում: Նամակը վերաբերում է ինչպես զինծառայողներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
Գերիների վերադարձը պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո: Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակն անելը ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949 թ. երրորդ կոնվենցիան:
Ուստի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես դրանից առաջ, այնպես էլ հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ առկա է պատերազմական գործողություններով պայմանավորված՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ 64 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների չարաշահմամբ, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ, ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանում արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Սա նույնպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջներին հակասում է, այն ոտնահարում է առաջին հերթին նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները:
Ավելին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Այս ամենը գերիների ընտանիքներին պատճառում է հոգեկան տառապանքներ, առաջացնում է լարվածություն հայ հասարակությունում:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության համատեքստում, որը խրախուսում են երկրի իշխանություններն ու նույնիսկ մշակութային գործիչները (ուղարկվել է նաև այս հարցին նվիրված ու ապացույցների հիման վրա կազմված արտահերթ զեկույց)։
Ուստի, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ու այն, որ մեր հայրենակիցները գերեվարվել են Ացրախում (Լեռնային Ղարաբաղում)՝ համանախագահների ուշադրությունը նամակով հրավիրվել է նշված ու մյուս բոլոր խնդիրների վրա՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը բացառելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։
Տեղյակ եմ, որ Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես այս հարցն անընդհատ բարձրացնում է, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին, այդուհանդերձ, նկատի ունենալով հարցի հրատապությունն ու սկզբունքային կարևորությունը, առաջնորդվելով բացառապես մարդու իրավունքների պաշտպանության հրամայականով՝ ինքս նույնպես որոշեցի դիմել՝ ներկայացնելով ինքնուրույն դիտարկումների ու բողոքների քննության այն արդյունքները, որ արձանագրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես Հայաստանի կառավարությունից անկախ գործող պաշտոնատար անձ, ով օժտված է մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական մանդատով»,- տեղեկացրել է ՄԻՊ-ը:

Арман Татоян обратился к сопредседателям Минской группы ОБСЕ по вопросу пленных
Омбудсмен Армении Арман Татоян сегодня обратился с официальным письмом к сопредседателям Минской группы ОБСЕ и личному представителю действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспшику по вопросу возвращения пленных из Азербайджана и защиты их прав. В письме, в частности, отмечено, что возвращение или освобождение пленных должно рассматриваться исключительно в контексте прав человека или гуманитарного процесса. Письмо касается как военнослужащих, так и гражданских лиц.
«Возвращение пленных должно быть обеспечено сразу после прекращения военных действий. Это требование подлежит автоматической реализации. В противном случае, это может рассматриваться, как нарушение международного требования по соблюдению гуманитарных прав человека, в том числе Женевской конвенции 1949 года. Поэтому восьмой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года имеет автономное значение и должен действовать исключительно в автономном толковании. Это ни в коем случае нельзя рассматривать в связи или зависимости с другими пунктами заявления. Данное положение должно быть применено как в отношении всех случаев, имевших место до принятия трехстороннего заявления от 9 ноября, так и случаев, имевших место после его принятия, до тех пор, пока есть объективная необходимость защиты прав человека и гуманитарного процесса, обусловленная военными действиями.
Вопрос принципиальной важности заключается в том, что возвращение 64 армянских пленных военнослужащих затягивается в условиях злоупотребления правовыми процессами, когда делается попытка искусственно придать им статус террористов, удерживая их в заключении в качестве наказания. Исследования защитника прав человека Армении и результаты рассмотрения жалоб постоянно подтверждают тот факт, что в Азербайджане искусственно затягивают процесс освобождения пленных и не сообщают их реального числа.
Это также противоречит международным требованиям по защите прав человека и попирает, в первую очередь, права членов семей пелнных. Более того, собранные сотрудниками офиса Омбудсмена доказательства подтверждают, что число пленных больше, чем данные, предоставленные азербайджанскими властями. Все это причиняет семьям пленных душевные страдания, создает напряженность в армянском обществе. Абсолютная актуальность вопроса освобождения пленных визуализируется и на фоне тотальной армянофобии в Азербайджане, которую поощряют власти этой страны и даже деятели культуры (этот вопрос отражен также во внеочередном докладе Омбудсмена). Поэтому, учитывая гуманитарные мандаты и роль Минской группы ОБСЕ и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ в вопросе защиты прав человека и тот факт, что наши соотечественники были взяты в плен в Ацрахе (Нагорный Карабах), обращаю этим письмом внимание сопредседателей на все указанные и другие проблемы, подчеркивая необходимость решительных мер по освобождению пленных и исключения политизации проблемы.
Я в курсе того, что Министерство иностранных дел Армении также постоянно поднимает этот вопрос, в том числе в рамках Минской группе ОБСЕ и во время встреч с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, тем не менее, учитывая актуальность и принципиальную важность вопроса, руководствуясь исключительно императивом защиты прав человека, я также решил обратиться к этой проблеме, представив результаты самостоятельных наблюдений и жалоб, зафиксированных омбудсменом в качестве независимого от правительства Армении должностного лица, наделенного конституционным мандатом защиты прав человека», - говорится в письме.