ԼՀԿ խմբակացության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարություն է տարածել
ԱԺ ԼՀԿ խմբակացության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարություն է տարածել մայիսի 8-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպի մասին։
«Սույն թվականի մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում կատարված, տեսաձայնագրված և որևէ նոր ապացույցի կարիք չունեցող բռնությունը ոչ միայն միանշանակ չդատապարտվեց իշխանության կողմից, այլև արդարացվեց, լեգիտիմացվեց և խրախուսվեց Հայաստանի Հանրապետության թիվ մեկ քաղաքական պատասխանատուի մակարդակով։
Բռնությունն արդարացվեց՝ փորձելով այն կապել ինչ-որ դավադիր «սադրանքի» հետ։ Ցավո'ք, Վարչապետը ընդդիմադիր քննադատական խոսքը բնութագրեց որպես «քստմնելի սադրանք»՝ այդկերպ խրախուսելով չհամաձայնվողներին որակել որպես սադրիչներ։
Միտումնավոր ստեղծվեց այնպիսի մի իրավիճակ, երբ բռնության զոհն է մեղավորը, այլ ոչ թե իրականացնողը։ Ավելին, սեփական սխալներն ընդունելու և զղջալու փոխարեն, կոչ արվեց պայքարել հորինված «սադրանքի» կազմակերպչների դեմ։
Վստահ ենք, որ բոլոր ողջախոհ մարդիկ ի վիճակի են դիտել միջադեպի տեսագրությունները և համապատասխան հետևություններ անել։ Տեսնել, թե ովքեր էին սադրանքի իրական հեղինակները, ովքեր էին ընդդիմախոսներին «սրիկա» և «բութ» անվանողները և «գլուխը ցխել» ու «վիզը կտրել» սպառնացողները։
Տեղի ունեցածը փաստում է, որ ընդամենը երկու տարի պահանջվեց, որ հեղափոխական վարչապետը վերջնականապես հողին հավասարեցնի ու կազմաքանդի այդ նույն հեղափոխության հռչակած գաղափարներն, արժեքներն ու սկզբունքները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ամբողջությամբ մանիպուլյատիվ էր և կեղծ՝ չհիմնված որևէ փաստի վրա։ Նա իր և իր քաղաքական թիմի հասցեին հնչող քննադատությունները որակեց որպես իշխանության նկատմամբ հոգեբանական բռնություն, ավելին՝ ընդդիմախոսներին պիտակավորեց որպես «նախկինների» խորհրդարանական ներկայացուցիչներ։ Վերոհիշյալ կեղծիքի միջոցով Փաշինյանը փորձեց արդարացնել բռնությունը, քանի որ իր թիմի պատկերացրած դեգրադացված իրականության մեջ «նախկինների» նկատմամբ բռնությունը լեգիտիմ ընկալում ունի իր թիմակիցների և համախոհների կողմից։
Այսպիսով, Վարչապետը միտումնավոր «Լուսավոր Հայաստանին» պիտակավորում է որպես «նախկինների» ներկայացուցիչ, որպեսզի իր պատգամավորների խուլիգանական վարքագիծն արդարացվի իր համակիրների աչքերում։
Ավելին, իմքայլականներն իրենց բոլոր ընդդիմախոսներին և քննադատներին ներկայացնում են որպես ժողովրդի և պետության թշնամիներ, հակապետական տարրեր, որոնց նկատմամբ հաշվեհարդարն արդեն, իսկ «լեգիտիմացված» է։
Սույն միջադեպը և դրան հաջորդած մեկնաբանությունները վառ վկայությունն են կառավարող թիմի անհանդուրժողականության և քաղաքական անհասունության։ Նրանք առաջնային պլան են մղել իրենց անսխալականության և անպատժելիության արատավոր սկզբունքները։
Սա ամբողջատիրական մտածողության դրսևորում է, ինչի վերջնական հանգրվանը կոշտ ավտորիտարիզմն է։ Ընդամենը երկու տարում Փաշինյանը հեղափոխության առաջնորդից վերածվեց միայն իր կուսակցականների և իրեն սատարող ֆեյսբուքյան փոքրաթիվ խմբակների վարչապետի։ Հանրային ներուժը համախմբելու և ի շահ երկրի ծառայեցնելու փոխարեն, նա պառակտում և ծվեն-ծվեն է անում ռեսուրսները. «մոդելավորում» հասարակությանը տարբեր շերտերի, պիտակավորում քաղաքացիներին հեղափոխականների և հակահեղափոխականների, սևերի և սպիտակների, հերոսների և դավաճանների։ Այս մոտեցումը չափազանց վտանգավոր ական է Հայաստանի Հանրապետության պետականության հիմքերում:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, հավատարիմ մնալով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավունքի գերակայության, նոր որակի քաղաքականություն կառուցելու իր սկզբունքներին, դատապարտում է կատարվածը։ Պետականաշինության ճանապարհին անհնար է լինելու լռեցնել մեզ և կանգնեցնել՝ նույնիսկ բռնի ուժ գործադրելով։
Մենք պատրաստ ենք դիմակայելու բոլոր մարտահրավերներին՝ հանուն վաղվա ժողովրդավար, հզոր, առաջադեմ, մրցունակ ու լուսավոր Հայաստանի Հանրապետության, որտեղ մարդը ոչ թե միջոց է, այլ՝ նպատակ։

Выбранный властями путь ведет к жесткому авторитаризму: «Просвещенная Армения» выступила с заявлением
Совет правления партии «Просвещенная Армения» распространил заявление, отметив, что совершенное на заседании Национального собрания 8 мая насилие в отношении председателя партии Эдмона Марукяна не только однозначно не было осуждено властями, но и оправдано, легитимизировано и поощрено на уровне первого политического лица республики.
В заявлении, в частности, отмечается: "Насилие было оправдано пыткой связать Марукяна с какой-то заговорщической силой. К сожалению, премьер охарактеризовал критику оппозиции как «подлую провокацию», таким образом поощряя впоследствии подобное отношение ко всем оппозиционерам.
Преднамеренно сложилась ситуация, когда виновным была «назначена» жертва насилия, а не насильник. Более того, вместо того, чтобы признать собственные ошибки и раскаяться, прозвучал призыв бороться с организаторами вымышленной «провокации».
Мы уверены, что все здравомыслящие люди, просмотревшие видеозапись инцидента, в состоянии сделать соответствующие выводы, узреть, кто в действительности спровоцировал драку, кто называл оппонентов «подлецами» и «тупыми», кто угрожал «сорвать голову» и «сломать шею».
Произошедшее констатирует, что всего спустя два года премьер окончательно приравнял с землей и разрушил провозглашенные революцией идеи, ценности и принципы.
Выступление премьер-министра Никола Пашиняна было полностью манипулятивным и ложным, не основанным на каком-либо факте. Он охарактеризовал критику в свой адрес и в адрес своей политической команды как психологическое насилие в отношении власти, более того, квалифицировал оппонентов как представителей «бывшего режима». Посредством вышеуказанной фальсификации Пашинян попытался оправдать насилие, поскольку его политическая команда считает легитимным насилие в отношении «бывших».
Более того, «революционеры» пытаются представить всех своих оппонентов и критиков в качестве врагов народа и государства, антигосударственных элементов, в отношении которых расправа уже легитимизирована.
Данный инцидент и последовавшие за ним комментарии являются ярким свидетельством нетерпимости и политической незрелости правящей команды. Они выдвинули на первый план порочные принципы своей безошибочности и безнаказанности.
Все это проявление тоталитарного мышления, окончательным пристанищем которого является жесткий авторитаризм. Всего за два года Пашинян из лидера революции превратился в лидера  только своих однопартийцев и поддерживающих его немногочисленных фейсбуковских кружков. Вместо того, чтобы сплотить общественный потенциал и использовать его в интересах страны, он расколол эти ресурсы, «моделируя» общество на различные слои, навешивая ярлыки «революционеров и контрреволюционеров», «черных и белых», «героев и предателей». Этот подход - опасная мина в фундаменте государственности Республики Армения.
Партия «Просвещенная Армения», оставаясь верной своим принципам демократии, прав человека, верховенства закона, построения политики нового качества, осуждает произошедшее. На пути государственного строительства невозможно заставить нас замолчать и остановить, даже применив силу.
Мы готовы противостоять всем вызовам во имя завтрашней демократической, мощной, прогрессивной, конкурентоспособной и светлой Республики Армения, в которой человек будет не средством, а целью».