Հայաստանն Ադրբեջանից ոչ մի տարածքային պահանջ չունի և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից. ԱԳՆ հայտարարությունը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ պատասխանելով ՀՀ կառավարության 2023թ. սեպտեմբերի 7-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությանը: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ-ից, հայտարարության մեջ ասվում է.
«ՀՀ կառավարության 2023թ. սեպտեմբերի 7-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության առնչությամբ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել հետևյալը։
• Սոցիալական ցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերը և լրատվամիջոցներն իրենք են հրապարակել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մոտակայքում և Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զորքեր կուտակելու մասին վկայող տեղեկություններ, ինչը հաստատվում է նաև այլ աղբյուրների տեղեկատվությամբ:
• Վերոհիշյալ ելույթում ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ-ը հավատարիմ է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում և 2023թ. մայիսի 14-ին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, ինչով վերահաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումը: Հայաստանն Ադրբեջանից ոչ մի տարածքային պահանջ չունի և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից, որը մինչ օրս հրապարակայնորեն չի հաստատել իր հավատարմությունն այդ պայմանավորվածություններին:
• Հայաստանը շահագրգռված չէ ռազմական էսկալացիայով, նախկինում առաջարկել է, հիմա էլ առաջարկում է նման ռիսկերը բացառելու մեխանիզմներ, որոնք մինչ օրս անպատասխան են մնացել, և պատրաստ է քննարկել արդյունավետ այլ մեխանիզմների ներդրումը նույնպես:
• ՀՀ պատրաստ է շարունակել ակտիվ ջանքեր ներդնել հնարավորինս շուտ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքներն ավարտելու և այն ստորագրելու ուղղությամբ:
• ՀՀ նվիրված է և շարունակում է հավատարիմ լինել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության օրակարգին՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով պաշտոնական Բաքվի կողմից նույնպիսի հռետորաբանության և գործնական ազդակների անհրաժեշտությունը:
• Ակնհայտ է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը և Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության բացակայությունը՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում, չի նպաստում տարածաշրջանում մթնոլորտի բարելավմանը»:

Армения не имеет никаких территориальных претензий к Азербайджану и ожидает того же от Азербайджана: заявление МИД
В связи с заявлением Министерства иностранных дел Азербайджана, распространенным после выступления премьер-министра Армении Никола Пашиняна на заседании Правительства Республики Армения 7 сентября 2023 года, считаем необходимым подчеркнуть следующее.
• Сами азербайджанские пользователи социальных сетей и СМИ опубликовали информацию, свидетельствующую о стягивании азербайджанских войск вблизи армяно-азербайджанской границы и вдоль линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Эти сведения подтверждаются также и другими источниками.
• В вышеупомянутом выступлении премьер-министр Республики Армения заявил, что Армения привержена договоренностям, приобретенными 6 октября 2022 года в Праге, 31 октября 2022 года в Сочи и 14 мая 2023 года в Брюсселе, которыми было подтверждено взаимное безоговорочное признание Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга. Армения не имеет никаких территориальных претензий к Азербайджану и ожидает того же от Азербайджана, который по сей день публично не подтвердил свою приверженность этим договоренностям.
• Армения не заинтересована в военной эскалации, ранее предлагала и сейчас предлагает механизмы для исключения подобных рисков, однако эти предложения по сей день остаются без ответа. Армения также готова обсуждать внедрение и других эффективных механизмов.
• Республика Армения готова продолжать прилагать активные усилия, направленные на скорейшее завершение работ над проектом договора о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном и его подписание.
• Очевидно, что блокирование Лачинского коридора, сложившийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и отсутствие диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма не способствуют улучшению атмосферы в регионе.