ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն Հայաստանի ղեկավարությանը համոզում են դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից. ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ
Ստացվող տեղեկատվության համաձայն ՝ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը համոզում են Հայաստանի ղեկավարությանը դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով`բացի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալուց, Երևանին համոզում են նաև արագացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, վերակողմնորոշել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և խաղաղության պայմանագիր կնքել Բաքվի հետ՝ առանց հաշվի առնելու ղարաբաղյան հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել այս օրերին ամերիկյան քաղաքական գործիչների ակտիվ այցերի վրա, մասնավորապես ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանտա Փաուերի, պետքարտուղարի օգնական Յուրի Քիմի, Սենատի պատվիրակության: Եվ այդքանըմիայն մակերեսին երևացողն է։
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը կարծում է, որ այդ նպատակների հետևից ընկնելով ՝ արևմտամետները մոռացել են մարդու իրավունքների ոլորտում սեփական որևէ արժեքի մասին՝ աչք փակելով, օրինակ, Հայաստանում ցուցարարներին ծեծելու, ձերբակալելու վրա։
«...Եթե ԱՄՆ-ն տեսնում էր, թե ինչ է կատարվում նույն Իրանում, ապա գոնե պետք է տեսներ նաև, թե ինչ է կատարվում Երևանում։ Բայց ԱՄՆ-ն լռում է։ Եվ դա նույնիսկ երկակի ստանդարտներ չեն, դա ստանդարտների բացակայություն է, սեփական ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարում, ըստ էության` միջամտություն ինքնիշխան պետության գործերին», - հավելել է Զախարովան։

Захарова: По поступающей информации Вашингтон и Брюссель убеждают Ереван выйти из ОДКБ
Мы видим с какой деструктивной фанатичностью американцы обрабатывают Ереван. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В республику нагрянули глава USAID Саманта Пауэр, известная своей русофобией, и исполняющая обязанности помощника госсекретаря США Юри Ким, которая недавно открыто заявила, что они занимаются переориентацией Армении на Запад. Побывала там делегация конгресса. Это только последние дни и только то, что никто не отрицает, потому что это на поверхности.
По поступающей информации Вашингтон и Брюссель убеждают Ереван выйти из ОДКБ, форсировать сотрудничество с НАТО, переориентировать ВТС и подписать мирное соглашение с Азербайджаном без учета прав и безопасности карабахских армян.
В погоне за достижением этих целей западники забыли о собственных ценностях в области прав человека. Все это очередная псевдодемократия, закрывают глаза на притеснения, избиения и аресты демонстрантов в Армении. Мы всегда говорили, что внутренние дела государства должно решать само это государство. Но если в США разглядели одного демонстранта в Иране, они должны видеть, что происходит в Ереване. Они не хотят видеть, что происходит с оппозицией, которой угрожают в случае продолжения митингов. Это уже не двойные стандарты, это отсутствие стандартов», - отметила она.