Մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությունը «3+3» հարթակի միջոցով, որը ներառում է Հայաստանը․ Զախարովա
Ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների բարելավումը ընդհանուր դրական ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասի և Կասպից ծովի տարածաշրջանի իրավիճակի վրա։ Այս մասին այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք մեծ ներուժ ենք տեսնում Հարավային Կովկասի երկրների և նրանց հարևանների միջև տարածաշրջանային նախագծերի զարգացման գործում։ Այս տրամաբանությունը, մասնավորապես, ներդրված է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ընդլայնման մեր աշխատանքում։ Մենք հավատարիմ ենք Բաքվի և Թեհրանի հետ սերտ համագործակցությանը, այդ թվում՝ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան երկխոսության ձևաչափի շրջանակներում, ինչպես նաև «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի միջոցով։
Հիշեցնեմ, որ այն ներառում է Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը։
Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանային խաղացողներն իրենք պետք է որոնեն լուծումներ առկա մարտահրավերներին և խնդիրներին՝ առանց արտաքին միջամտության:

Захарова: Мы настроены на продолжение сотрудничества по линии платформы «3+3», куда входит и Армения
Улучшение азербайджано-иранских отношений окажут положительный эффект в целом на ситуацию в регионе Южного Кавказа и Каспийского моря. Об этом во время брифинга 23 мая заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы видим большой потенциал в развитии региональных проектов между странами Южного Кавказа и их соседями. Такая логика, в частности, заложена в нашей работе по расширению международного транспортного коридора «Север-Юг». Мы настроены на продолжение тесного сотрудничества с Баку и Тегераном, в том числе в рамках диалогового формата Россия-Азербайджан-Иран, а также по линии консультативной региональной платформы «3+3».
Напомню, что в нее входят Россия, Иран, Турция, Азербайджан, Армения, Грузия.
Убеждены, что региональные игроки должны сами искать решение имеющихся вызовов и проблем без вмешательства извне.