ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն երկուշաբթի նիստ կգումարի՝ Իրանին Իսրայելի հասցրած հարվածների առիթով
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը վաղը՝ հոկտեմբերի 28-ին նիստ կգումարի Իրանի վրա Իսրայելի պատասխան հարվածների առիթով, հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ում Իսրայելի ներկայացուցչությանը։
Նշենք, որ ավելի վաղ Իրանը խնդրել էր Անվտանգության խորհրդի նիստ անցկացնել՝ նշելով, որ Իսրայելը խախտել է միջազգային իրավունքը՝ երկրի տարածքին ուղղակի հարվածներ հասցնելով։
«Անվտանգության խորհրդին ուղղված նամակում ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական առաքելությունը նշել է, որ Իսրայելի գործողությունները պարունակում են Իրանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ լուրջ խախտում, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության կոպտագույն խախտում»,-նշում է լրատվամիջոցը։
ՄԱԿ-ում Իսրայելի դեսպան Դենի Դանոնն իր հերթին ասել է, որ Իրանի խնդրանքը Իսրայելին վնասելու հերթական փորձն է, այս անգամ քաղաքական ասպարեզում` խոստանալով պաշտպանել Իսրայելի իրավունքները:

СБ ООН в понедельник проведет заседание в связи с израильскими ударами по Ирану
Совет Безопасности Организации Объединенных Наций соберется в понедельник после нанесения Израилем ответных ударов по Ирану, сообщает CNN со ссылкой на представительство Израиля при ООН.
Иран обратился с просьбой о созыве заседания Совета Безопасности, отметив, что Израиль нарушил международное право, нанеся прямые удары по территории страны ранним утром в субботу.
В свою очередь постоянный представитель Израиля при ООН Дани Данон назвал просьбу Ирана «очередной попыткой Ирана навредить нам, на этот раз на политической арене», пообещав «отстаивать право Израиля на самооборону».