Ադրբեջանցի դիվանագետը գաղտնազերծել է ռամիլ սաֆարովի արտահանձնման գործարքի մանրամասները
Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում Ադրբեջանի դեսպան Վիլայաթ Ղուլիեւը պատմել է ռամիլ սաֆարովի արտահանձնման գործարքի մանրամասների մասին։
«ռամիլ սաֆարովի արտահանձնման ժամանակ, որն իրականացվել է գաղտնիության պայմաններում, պետական գաղտնիք կազմող որեւէ բան չի եղել։ Պարզապես երկու բարեկամական երկրների ղեկավարները՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբան,ը միջազգային կոնվենցիայի հիման վրա, որն ընդունվել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից, հայրենիք վերադարձրին ադրբեջանցի սպային, որը բանտարկված էր Բուդապեշտում։ Իսկ այստեղ նա արժանացավ ներման պետության ղեկավարի կարգադրությամբ՝ այն բանի համար, որ պատժի մի մասը կրել էր»,- տեղեկացրել է Ղուլիեւը APA-ի հարցազրույցում։
Դեսպանը նշել է, որ դա «մարդկայնության եւ վեհանձնության ակտ էր» երկու կողմից. «Ոչ մի գաղտնի գործարք չի եղել, չէր կարող լինել, ինչպես գրում էր մեր ընդդիմադիր մամուլը իրադարձությունների թեժ հետքերով։ Ես կարող եմ ասել սա լիակատար համոզվածությամբ, քանի որ անմիջական մասնակցություն եմ ունեցել այդ գործընթացին։ Արտահանձնման ավարտից շատ չանցած Հեյդար Ալիեւի ֆոնդը, ի նշան մեր ժողովրդի երախտագիտության բարեկամ հունգար ժողովրդին, Բուդապեշտի XII շրջանում կառուցեց դպրոց-հանրակացարանի շենք տեսողական խնդիրներ ունեցող երեխաների համար։ Մեր դեսպանությունն ստանձնեց դպրոց-հանրակացարանի խնամատարությունը։ Այդ ավանդույթը շարունակվում է նաեւ այսօր»։
ռամիլ սաֆարովը այն ադրբեջանցի սպան է, որը կացնահարել է քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ Երկու սպաները մասնակցում էին ՆԱՏՕ անգլերենի դասընթացներին Բուդապեշտում։ Հունգարացի դատավորը սաֆարովին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման՝ առանց 30 տարի ներման իրավունքի։ 2012թ. օգոստոսին գործարքի արդյունքում սաֆարովը վերադարձվեց հայրենիք, որտեղ իշխանությունները ներման արժանացրին նրան եւ բարձրացրին ազգային հերոսի աստիճանի քնած հայի ստոր սպանության համար։ ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները Հունգարիային կլոր գումար են խոստացել հանցագործին ազատ արձակելու դիմաց։

Азербайджанский дипломат рассекретил подробности сделки по экстрадиции рамиля сафарова
Посол Азербайджана в Боснии и Герцеговине Вилаят Гулиев рассказал подробности сделки по экстрадиции рамиля сафарова.
«При экстрадиции рамиля сафарова, осуществленной в условиях секретности, не было ничего, составляющего государственную тайну. Просто руководители двух дружественных стран – президент Ильхам Алиев и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на основании международной конвенции, принятой Советом Европы, вернули на родину азербайджанского офицера, отбывавшего заключение в Будапеште. Здесь же он был помилован распоряжением главы государства за то, что отбыл часть наказания», - сообщил Гулиев в интервью АПА.
Посол отметил, что это был «акт гуманности и благородства» с обеих сторон: «Никакой секретной сделки не было, не могло быть, как писала наша оппозиционная пресса по горячим следам событий. Я могу сказать это с полной уверенностью, так как принимал непосредственное участие в этом процессе. Вскоре после завершения экстрадиции Фонд Гейдара Алиева в знак признательности нашего народа дружественному венгерскому народу построил в XII районе Будапешта здание школы-общежития для детей с нарушениями зрения. Наше посольство взяло на себя заботу о школе-общежитии. Эта традиция продолжается и сегодня».
рамиль сафаров – азербайджанский офицер, зарубивший топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна. Оба офицера участвовали в курсах НАТО по английскому языку в Будапеште. Венгерский суд приговорил сафарова к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. В августе 2012 г по итогам сделки сафарова был возвращен на родину, где был обласкан властями, помилован и возведен в ранг национального героя за подлое убийство армянина. По данным СМИ, власти Азербайджана пообещали Венгрии круглую сумму за освобождение преступника.