ՌԴ-ում կոչ են արել ներգաղթյալների երեխաներին առանց ռուսերենի իմացության դպրոց չընդունել
Ռուսական դպրոցները պետք է ընդունեն ռուսաց լեզվի անհրաժեշտ գիտելիքներ ունեցող աշակերտներ, РБК -ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ Կրթության և գիտության վերահսկողության դաշնային ծառայության («Рособрнадзор») ղեկավար Անզոր Մուզաևը։
«Ես արմատական ​​եմ: Եթե ընտանիքդ առած​​ գալիս ես այստեղ և պատրաստվում ես ՌԴ քաղաքացի  դառնալ կամ ժամանակավոր ապրել, եթե ցանկանում ես, որ երեխաներդ այս երկրում կրթություն ստանան, նրանք պետք է լեզվի որոշակի մակարդակի տիրապետեն»,- ասել է Մուզաևը։
Նրա կարծիքով, ներգաղթյալների ընտանիքները հազվադեպ են «մեկ շաբաթում որոշում ճամպրուկները հավաքել և տեղափոխվել այլ երկիր», ուստի տեղափոխությանը պիտի պատրաստվես, այդ թվում՝ լեզու սովորելով: «Եթե Կենտրոնական Ասիան օրինակ բերենք, ռուսական դպրոցների, ռուսաց լեզվի կենտրոնների կառուցման և շահագործման համար շատ միջոցներ են հատկացվել։ Հետևաբար Ռուսաստան մշտական ​​բնակության տեղափոխված ընտանիքների երեխաները նախքան դպրոց գալը պետք է լեզուն սովորեն»,- ընդգծել է Մուզաևը։
«Ինչո՞ւ պետք է դպրոց ընդունենք երեխային, որը 7-րդ դասարան է եկել առանց մի բառ ռուսերեն իմանալու». - ասում է Մուզաևը: Ըստ Ռոսոբրնադզորի ղեկավարի՝ եթե նման պահանջներ չդրվեն, չես ստիպի՝ ռուսաց լեզուն հարգեն և սովորեն։
ՌԴ Կրթության նախարարության տվյալներով՝ 2024-ի հունիսի դրությամբ, ներգաղթյալ երեխաների մոտ 12%-ը, ովքեր հաճախում են ռուսական դպրոցներ և մանկապարտեզներ, առհասարակ ռուսերեն չեն խոսում կամ ռուսաց լեզվին վատ են տիրապետում։

На обучение в российские школы следует принимать учащихся, обладающих необходимым знанием русского языка, сказал в интервью РБК руководитель Федеральной службы по надзору в сфере образования и науки (Рособрнадзора) Анзор Музаев.
«Я радикален. Если ты приезжаешь сюда с семьей и собираешься стать гражданином или временно жить, если ты хочешь, чтобы твои дети получали в этой стране образование, то они должны обладать определенным уровнем знания языка», — говорит Музаев.
По его мнению, семьи мигрантов редко «за неделю решают собрать чемоданы и переехать в другую страну», поэтому к переезду можно подготовиться, в том числе выучив язык. «Если брать Среднюю Азию, очень много выделено средств на строительство и функционирование русских школ и центров русского языка. Поэтому дети из семей, переехавших на постоянное место жительство в Россию, прежде чем придут в школу, должны выучить язык», — убежден Музаев.
«Почему мы должны брать в школу ребенка, который пришел в 7 класс, не зная вообще ни единого слова на русском?» — говорит Музаев. По мнению руководителя Рособрнадзора, если не выставлять такие требования, уважать и учить русский язык не заставить.
По данным Минпросвещения на июнь этого года, около 12% детей мигрантов, которые посещают российские школы и детские сады, не владеют вовсе или плохо владеют русским языком.