Ընտրվել է ազգային ավիաընկերության անվանումը
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) և Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորը` Էյր Արաբիա ընկերությունը, այսօր հայտարարեցին, որ համատեղ ձեռնարկության կողմից գործարկվող նոր ազգային ավիաընկերությունը կանվանվի “Fly Arna” («Ֆլայ Արնա»):
Անունն ընտրվել է համատեղ ձեռնարկության տնօրենների խորհրդի կողմից, 2021 թվականի հուլիսին հայտարարված «Անվանեք ավիաընկերությունը» մրցույթի մասնակիցներից ստացված ավելի քան 500 առաջարկներից: Բոլոր առաջարկների համապարփակ քննարկումներից հետո որպես ավիաընկերության անուն ընտրվեց «Fly Arna»-ն։
«Արնա» բառը ստացվել է «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» (Armenian National Airlines) անունից՝ համատեղելով «ARmenian» բառի առաջին երկու տառերը, «National» և «Airline» բառերի առաջին տառերը: Մրցույթը նպատակ ուներ հնարավորություն տալու Հայաստանի քաղաքացիներին մասնակցելու երկրի ազգային ավիաընկերության անվանակոչմանը` արտացոլելով ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիայի հանձնառությունը` նպաստելու շահագրգիռ կողմերի հնարավորինս ընդգրկուն ներգրավմանը: Ավելի քան 800 մասնակից ԱՆԻՖ-ի սոցիալական ցանցերում և էլեկտրոնային հաղորդագրության միջոցով առաջարկել է 500 անուն նոր ավիաընկերության համար: «Շնորհակալ եմ բոլորին մրցույթին ակտիվ մասնակցության համար. դա և՛ ոգեշնչող է, և, կարծում եմ, արտացոլում է ավիաընկերության հաջողության բոլորիս ընդհանուր տեսլականը և ձգտումը» - նշել է ԱՆԻՖ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը: «Չնայած համավարակով պայմանավորված լուրջ մարտահրավերներին, մենք վստահ ենք, որ Fly Arna-ի համար սա նաև շուկային շահեկան ու մրցունակ նոր առաջարկ բերելու հնարավորություն է, որը շոշափելի օգուտներ կբերի մեր պետությանը և ժողովրդին»: Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին այս առիթով ասել է. «Նոր անունը, մեր համոզմամբ, արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները և հանդիսանում է ազգային մասնակցության արդյունք՝ ընդգծելով մեր համատեղ ձեռնարկության՝ հանրային շահի առաջնահերթության հանձնառությունը»: Fly Arna-ն Հայաստանի ավիացիայի համար նոր դարաշրջանի սկիզբ կարող է հանդիսանալ՝ զգալի արժեք ստեղծելով տնտեսության համար և խթանելով զբոսաշրջության, հյուրընկալության և հարակից բիզնես ոլորտները:
Fly Arna-ն գործելու է որպես բյուջետային ուղևորատար ավիաընկերություն, որի բազան հանդիսանալու է Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ընկերությունը կդիմի օդանավ շահագործողի վկայականի (AOC) ստացման համար: Մանրամասները՝ գործարկման ամսաթվի, ուղղությունների մասին կհայտարարվի առաջիկայում: ԱՆԻՖ-ը և Էյր Արաբիան հայտարարել էին Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերության գործարկման համաձայնագրի մասին 2021 թվականի հուլիսին: ԱՆԻՖ-ի մասին ԱՆԻՖ-ը հիմնադրվել է 2019թ․-ին` օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, արտահանման խթանման և Հայաստանում լայնածավալ նախագծերում ներդրումները համաֆինանսավորելու մանդատով։
ԱՆԻՖ-ի գործունեությունը միտված է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, Հայաստանում ռազմավարական կարևորության ակտիվների պորտֆելի կառավարմանը։ Էյր Արաբիայի մասին Էյր Արաբիան ցուցակված է Դուբայի ֆինանսական շուկայում և հանդիսանում է Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի բյուջետային առաջատար օպերատոր: Էյր Արաբիան սկսել է իր գործունեությունը 2003թ.-ի հոկտեմբերին և ներկայումս շահագործում է 58 նոր A320 և A321 ինքնաթիռներ՝ սպասարկելով ԱՄԷ-ի, Մարոկկոյի և Եգիպտոսի հինգ հանգույցներից մոտ 170 երթուղիներ: Էյր Արաբիան տրամադրում է հարմարավետ, հուսալի և մատչելի օդային ճանապարհորդություններ։

Новая национальная авиакомпания Армении будет называться «Fly Arna»
Фонд государственных интересов Армении и первый и самый большой бюджетный оператор на Ближнем Востоке и в Северной Африке - компания «Эйр Арабия» объявили сегодня о создании новой национальной авиакомпания РА, эксплуатируемой совместным предприятием, которая будет называться «Fly Arna». Фонд государственных интересов Армении сообщает, что название авиакомпании было выбрано Советом директоров совместного предприятия из более чем 500 предложений. Слово «Арна» было получено от названия «Армянские национальные авиалинии» с сочетанием первых двух букв слова «ARmenian», первых букв слов «National» и «Airline».
Цель конкурса - дать возможность гражданам Армении принять участие в выборе названия национальной авиакомпании страны, отражая приверженность Фонда и компании «Эйр Аравия» к максимально широкому вовлечению заинтересованных сторон. Более 800 участников конкурса в социальных сетях посредством электронного сообщения предложили 500 названий для новой авиакомпании. «Благодарю всех за активное участие в конкурсе. Это вдохновляет, и, я думаю, отражает общее видение и стремление к успеху авиакомпании. Несмотря на серьезные вызовы, мы уверены, что «Fly Arna» сможет привнести на рынок выгодные и конкурентоспособные новые предложения, которые принесут ощутимые выгоды нашему государству и народу», - отметил генеральный исполнительный директор Фонда Давид Папазян.
Генеральный директор «Эйр Арабия» Адель аль-Али, в свою очередь, отметил: «Новое название, по нашему убеждению, является результатом национального участия в становлении компании». В сообщении отмечается, что «Fly Arna» может стать началом новой эры для авиации Армении, создавая значительную ценность для экономики и стимулируя туризм, гостеприимство и смежные бизнес-сферы. ««Fly Arna» будет действовать как бюджетная пассажирская авиакомпания, базой которой станет ереванский международный аэропорт «Звартноц»»,- говорится в сообщении. В ближайшие недели компания обратится за получением сертификата эксплуататора воздушного судна. Подробности о датах и направлениях рейсов будут объявлены в ближайшее время.
Фонд государственных интересов Армении и «Эйр Арабия» объявили о создании новой национальной авиакомпании в июле 2021 года. Фонд государственных интересов Армении был основан в 2019 году с мандатом на привлечение иностранных инвестиций, стимулирование экспорта и софинансирование инвестиций в масштабные проекты в Армении. Деятельность Фонда направлена на привлечение иностранных инвестиций, управление портфелем активов стратегической важности в Армении. «Эйр Арабия» является ведущим бюджетным оператором Ближнего Востока и Северной Африки.
«Эйр Арабия» начала свою деятельность в октябре 2003 года и в настоящее время эксплуатирует 58 новых самолетов A320 и A321, обслуживая около 170 маршрутов из пяти узлов ОАЭ, Марокко и Египта. «Эйр Арабия» обеспечивает комфортные, надежные и доступные воздушные путешествия.