Իսկ ի՞նչ է արել Փարիզը. Զախարովան` Երևանում Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հայտարարության մասին
Փարիզը կեղծ հայտարարություններով փորձում է խաղալ ղարաբաղյան հարցի վրա։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` մեկնաբանելով Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը։
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում չի կատարել իր պարտավորությունները։
«Ֆրանսիան չէ, որ պետք է խոսի պարտավորությունների մասին։ Ֆրանսիան Մինսկի պայմանավորվածությունների  կատարման համահովանավոր և երաշխավոր էր... Կատրին Կոլոննայի փոխարեն ես կլռեի երաշխիքների և երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման պարտավորությունների առումով, երկրներ, որտեղ Ֆրանսիան իրեն միջնորդ է անվանում կամ համարում»,– ասել է Զախարովան։
Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը նա սուտ է որակել և ղարաբաղյան հարցի, տարածաշրջանը լքած հայ բնակչության մարդասիրական ծանր իրավիճակի վրա խաղալու փորձ։
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կանգնեցրել է արյունահեղությունը, համաձայնեցրել եռակողմ հայտարարությունների համալիրը 2020-2022 թվականների ժամանակահատվածում` Բաքվի և Երևանի հաշտեցման այսպես կոչված «ճանապարհային քարտեզը»։
Նրա խոսքով` այդ մշակումները սկսել են պատճենել ԵՄ–ն և ԱՄՆ–ն, այնուհետև աղճատել` սպասարկելով իրենց շահերը և անտեսելով այդ տարածաշրջանի բնակչությանը։
Զախարովայի խոսքով` Ռուսաստանը 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին ապահովեց հրադադարը։ ՌԴ խաղաղապահները օգնեցին և օգնում են լուծել տարածաշրջանում մարդասիրական խնդիրները։
«Իսկ ի՞նչ է արել Ֆրանսիան, ի՞նչ է արել Բրյուսելը, ամբողջ ԵՄ–ն։ Գոնե ինչ–որ բան համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու համար։ Խոսքերից ու ձգձգված PR-ից բացի»,– նշել է Զախարովան։
Ըստ նրա` Պրահայում և Բրյուսելում ՀՀ ղեկավարությանը համոզեցին մոռանալ ԼՂ հայերի իրավունքների և անվտանգության մասին։ ԼՂ բնակիչների կարգավիճակը, անվտանգությունն ու երաշխիքները ո՛չ գրավոր, ո՛չ բանավոր չեն ամրագրվել։

А что сделал Париж? Захарова о заявлениях главы МИД Франции в Ереване
Париж ложными заявлениями пытается сыграть на карабахском вопросе, сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление главы МИД Франции о том, что Россия не выполнила своих обязательств.
На пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном глава МИД Франции заявила, что Россия не выполнила свои обязательства в рамках трехстороннего соглашения.
"Не Франции говорить про обязательства. Франция была ко-спонсором и гарантом выполнения Минских договоренностей (по Украине - ред.)… Я бы на месте Катрин Колонна все-таки помолчала бы насчет гарантий и обязательств по поводу урегулирований отношений между странами, где Франция себя называет или считает посредником", - сказала Захарова.
Она назвала заявления главы МИФ Франции ложью и попыткой сыграть на карабахском вопросе, на тяжелой гуманитарной ситуации армянского населения, покинувшего регион.
Захарова отметила, что Россия остановила кровопролитие 9 ноября 2020 г., согласовала комплекс трехсторонних заявлений за период с 2020 по 2022 г., так называемую "дорожную карту" примирения Баку и Еревана. Эти наработки, по ее словам, стали копироваться ЕС и США, а потом просто искажаться в угоду их интересам без заботы о населении этого региона.
Россия, по словам Захаровой, обеспечила прекращение огня 20 сентября 2023 г. Российские миротворцы помогли и, по ее словам, помогают решать гуманитарные проблемы в регионе.
"А что сделала Франция, а что сделал Брюссель, весь ЕС? Что-нибудь, хотя бы для предъявления мировой общественности. Кроме слов, кроме затянувшейся глобальной пиар-акции", - отметила она.
По ее словам, в Праге и Брюсселе армянское руководство убедили забыть о правах и безопасности армян Нагорного Карабаха. Статус, безопасность и гарантии жителей Нагорного Карабаха ни письменно, ни устно не были зафиксированы. Следствием этого стал нынешний кризис.