ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանն անընդունելի է համարել Արցախի շրջափակումը և հայերին խաղաղություն մաղթել 2023 թվականին
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն Ամանորի շնորհավորական ուղերձում հայ ժողովրդին մաղթել է 2023 թ. խաղաղության վերականգնում:
"Քանի դեռ Եվրոպան մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի միջև պատերազմի և լարվածության պահպանմամբ, ես ցանկանում եմ, որ 2023 թվականին վերականգնվի խաղաղությունը, որպեսզի մեր երիտասարդները կարողանան վերջապես լիովին նվիրվել իրենց ապագայի կերտմանը և ժողովրդավարության ու կայուն զարգացման ամրապնդման մարտահրավերների հաղթահարմանը՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին զուգահեռ",-գրել է դեսպանը:
Նա նշել է, որ 2022 թվականը ևս մեկ ծանր տարի էր Հայաստանի համար, երբ տեղի ունեցան մի քանի արյունալի ներխուժումներ նրա ինքնիշխան տարածք, որոնք Ֆրանսիան վճռականորեն դատապարտեց։
"Ֆրանսիան շարունակում է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ, որը կերաշխավորի տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների, այդ թվում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ խաղաղության և անվտանգության մեջ ապրելու իրավունքը։
Այդ նպատակով նախագահ Մակրոնը վճռականորեն աջակցել է Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ծավալմանը, ինչը նվազեցրել է լարվածությունը",-ընդգծել Է դիվանագետը։
Նա հայտարարել է, որ 2023 թվականին Ֆրանսիան կշարունակի ակտիվորեն աջակցել խաղաղ գործընթացին՝ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ համակարգմամբ և բազմակողմ միջոցառումների շրջանակներում։
"Ինչ վերաբերում է դեկտեմբերի 12-ից Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը, ապա դա անընդունելի է եւ հղի է լուրջ հումանիտար հետեւանքներով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար", - նշել է դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան անհապաղ կոչ է արել շուտափույթ և անվերապահորեն վերացնել տեղաշարժի խոչընդոտները և հիշեցրել է Ադրբեջանին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների մասին։
"Ֆրանսիան ցանկանում է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն պահպանի իր իրավասությունն այս հարցում եւ, հաշվի առնելով իրավիճակը, երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ կարողանա այդ թեմայով միաձայն արտահայտվել",-ընդգծել է Լույոն:
Նա հիշեցրել է, որ 2022 թվականը երկու երկրների միջև ամենաբարձր մակարդակով ինտենսիվ փոխանակումների տարի էր և նշել, որ այդ երկկողմ շփումները կշարունակվեն 2023 թվականին:

Посол Франции назвала неприемлемой блокировку Арцаха и пожелала армянам мира в 2023 году
Посол Франции в Армении Анн Луйо в новогоднем поздравлении пожелала армянскому народу восстановления мира в 2023 году.
«Пока Европа обеспокоена войной и сохранением напряженности между Арменией и Азербайджаном, а также в Нагорном Карабахе, я желаю, чтобы в 2023 году был восстановлен мир, чтобы наша молодежь смогла, наконец, полностью посвятить себя построению своего будущего и преодолению вызовов укреплению демократии и устойчивого развития, наряду с борьбой против изменений климата», — написала посол.
Она отметила, что 2022 год стал еще одним тяжелым годом для Армении, когда произошло несколько кровавых вторжений на ее суверенную территорию, которые Франция решительно осудила. «Франция продолжает прилагать усилия по установлению прочного мира в регионе, который будет гарантировать право всех жителей региона, в том числе армян Нагорного Карабаха, жить в мире и безопасности. С этой целью президент Макрон решительно поддержал развертывание гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном, что снизило напряженность», — подчеркнула дипломат.
Она заявила, что в 2023 году Франция продолжит активно поддерживать мирный процесс в координации с Евросоюзом и США и в рамках многосторонних мероприятий. «Что касается блокирования с 12 декабря Лачинского коридора, соединяющего Армению с Нагорным Карабахом, то это неприемлемо и чревато серьезными гуманитарными последствиями для населения Нагорного Карабаха», — отметила посол.
По ее словам, Франция немедленно призвала к незамедлительному и безоговорочному устранению препятствий для передвижения и напомнила Азербайджану о его обязательствах по трехстороннему соглашению от 9 ноября 2020 года. «Франция хочет, чтобы СБ ООН сохранил свою юрисдикцию в этом вопросе и, учитывая ситуацию, впервые за много лет смог высказаться по этой теме единогласно», — подчеркнула Луйо.
Она напомнила, что 2022 год стал годом интенсивных обменов между двумя странами на самом высоком уровне и отметила, что эти двусторонние контакты будут продолжены в 2023 году.