ՀՀ նախագահն ու Նիդերլանդների դեսպանը խոսել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության մասին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին:
Ողջունելով հյուրին նախագահը նշել է. «Ցանկանում եմ անձամբ շնորհակալություն հայտնել այն ահռելի աշխատանքի համար, որ կատարել եք, ինչպես նաև այն ջանքերի համար, որոնք ներդրել եք հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների ամրապնդման համար»:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար ասել է. «Պարոն նախագահ, շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար: Իմ դիվանագիտական առաքելությունը մոտենում է իր ավարտին, և իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում մեր համագործակցության համար»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև սերտ համագործակցության հետագա զարգացման հարցեր: Երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև առկա ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության մարտահրավերներին: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանն անշեղորեն ընթանում է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ և այս առումով գնահատելի են Նիդերլանդների և Եվրամիության կողմից ներդրված ջանքերը: Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության նվազեցմանը նպաստելու գործում Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարության վերաբերյալ:

Президент Армении провел прощальную встречу с послом Нидерландов
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Нидерландов в Армении Николаса Схермерса в связи с завершением его дипломатической миссии.
Как сообщили в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя гостя, Ваагн Хачатурян отметил: “Я хотел бы лично поблагодарить Вас за проделанную вами огромную работу, а также за усилия, которые Вы вложили в укрепление армяно-голландских отношений”.
Поблагодарив за прием, посол отметил: “Господин президент, я очень рад этой возможности. Моя дипломатическая миссия подходит к концу, и я выражаю благодарность за наше сотрудничество”.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития тесного сотрудничества между Арменией и Нидерландами. Стороны высоко оценили эффективное сотрудничество между Арменией и Нидерландами как на двусторонней основе, так и на международной платформе.
В ходе беседы были затронуты проблемы региональной безопасности и мира на Южном Кавказе. В этом контексте президент республики подчеркнул, что Армения неуклонно продвигается в направлении установления добрососедских отношений с соседями и стабильного мира в регионе, и в этом контексте высокой оценки заслуживают усилия Нидерландов и Евросоюза.
Состоялся также обмен мыслями о роли гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в содействии снижению напряженности на армяно-азербайджанской границе.