ՀՀ-ն կարևորում է աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ տարբեր ուղղություններով հարաբերությունների խորացումը. Միրզոյանը՝ Բենինի ԱԳ նախարարին
Նոյեմբերի 18-ին Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի 43-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բենինի Հանրապետության ԱԳ նախարար Օրելիեն Ագբենոնսիի հետ։
Կարևորելով երկկողմ շփումների ակտիվացումը՝ զրուցակիցները նշել են, որ Հայաստանի և Բենինի հարաբերություններում առկա ներուժը լիարժեքորեն իրացված չէ: Արարատ Միրզոյանը և Օրելիեն Ագբենոնսին արձանագրել են, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Բենինի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 15-ամյակը՝ հույս հայտնելով, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև համագործակցությանը։
Հայաստանի և Բենինի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ ձևաչափում փոխգործակցության ընդլայնման, առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային բազմակողմ հարթակներում երկրների փոխգործակցությանը։ Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում երկու երկրների միջև հաստատված համագործակցությունը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ տարբեր ուղղություններով հարաբերությունների խորացումը՝ ընդգծելով, որ ՖՄԿ հարթակն այս ուղղությամբ ընձեռում է լայն հնարավորություններ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։
Հանդիպման վերջում Արարատ Միրզոյանը և Օրելիեն Ագբենոնսին ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Բենինի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունների միջև Քաղաքական և դիվանագիտական խորհրդակցությունների մեխանիզմի հիմնման մասին արձանագրություն։

Состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Республики Бенин Орельеном Агбенонси
18 ноября в рамках 43-й сессии министерской конференции Франкофонии состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Республики Бенин Орельеном Агбенонси.
Подчеркнув важность активизации двусторонних контактов собеседники отметили, что имеющийся потенциал в отношениях Армении и Бенина не реализован в полной мере. Арарат Мирзоян и Орельен Агбенонси отметили, что в этом году исполняется 15 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Бенином, выразив надежду, что это придаст новый импульс сотрудничеству между двумя странами.
Главы МИД Армении и Бенина обсудили перспективы расширения сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, развития торгово-экономических связей.
Было также затронуто сотрудничество стран на международных многосторонних площадках. Собеседники высоко оценили установленное сотрудничество между двумя странами в рамках Международной организации Франкофонии. Министр иностранных дел РА отметил, что Армения придает большое значение углублению отношений с государствами Африканского континента в различных направлениях, подчеркнув, что площадка МОФ предоставляет широкие возможности в данном направлении.
Стороны обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам региональной и международной повестки.
В завершении встречи Арарат Мирзоян и Орельен Агбенонси подписали протокол о создании механизма политических и дипломатических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Бенин.