Ադրբեջանական թեզերը ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ սկսելու դիվանագիտական նախապատրաստություններ են․ ՀՀ ԱԳՆ
Աեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմի ներկայացրած թեզերը տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա ծավալելու, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ սկսելու դիվանագիտական նախապատրաստության են նման: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ պատասխանելով Ադրբեջանի կեղծ թեզերին։
«Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանցի պաշտոնյաների խոսույթը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների և Հայաստանի դեմ ագրեսիայի քաղաքականության իրականացման գործում միջազգային հանրությանը «համապատասխանատու» կարգելու նպատակ ունի, ինչն անընդունելի է:
Վերոհիշյալ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պնդել են, թե Հայաստանի Հանրապետությունը մերժում է լարվածության թուլացմանն ուղղված բոլոր առաջարկները: Անհասկանալի է, թե ինչ առաջարկների մասին է խոսում Ադրբեջանը, և օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ տվյալ հարցը պարզաբանված չէ: Հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ և Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է օր առաջ ներգրավվել դրա իրականացման շուրջ քննարկումներում:
Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծել է վարչակարգ, իրականության հետ որեւէ աղերս չունեն: Հայաստանի Հանրապետության աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղին ունի հումանիտար բնույթ, ինչի անհրաժեշտությունը ավելի է ընդգծվում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ծավալվող հումանիտար ճգնաժամով: Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է երկարատև դադարից հետո հումանիտար առաջին բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ և հույս ունի, որ այն շարունակական ու կայուն բնույթ կկրի:
Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Լաչինի միջանցքի 9 ամիս շարունակվող արգելափակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների կոպտագույն խախտում է:
Չէին լինի Հայաստանի, միջազգային գործընկերների, անգամ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, եթե ինքը՝ Ադրբեջանը, իր ապօրինի գործողություններով չստեղծեր հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում և չխոչընդոտեր ՄԱԿ կառույցների և այլ միջազգային գործընկերների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը խափանել է գազի և Էլեկտրականության մատակարարումները դեպի ԼՂ, ինչն ակնհայտ է դարձնում, որ միջանցքի արգելափակման ադրբեջանական խոսույթը կեղծ է. եթե Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը բացատրում է միջանցքով դեպի Լեռնային Ղարաբաղ զենք և ռազմամթերք տեղափոխելու մասին կեղծ լուրերով, անհասկանալի է թե էլեկտրագծերով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի էլեկտրական էներգիայից և գազամուղով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի բնական գազից:  Ինչ վերաբերվում է ԼՂ-ում ՀՀ բանակի առկայության վերաբերյալ ադրբեջանական պնդումներին, կրկին ընդգծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի, իսկ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում ականապատում իրականացնելու կեղծ պնդումները հերքվել են Արդարադատության միջազգային դատարանի ս/թ փետրվարի 22-ի որոշումով:
Հարկ ենք համարում կրկին ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023թ. մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին: Մտահոգությամբ ենք արձանագրում, որ պաշտոնական Բաքուն մինչև օրս հրապարակային կերպով չի հաստատել իր հավատարմությունը մասնավորապես 2023թ. մայիսի 14-ի բրյուսելյան պայմանավորվածություններին, ինչը տարածաշրջանում լարվածության առանցքային գործոն է:
Ադրբեջանի նկատառումները Հայաստանի ռազմական կարողությունների զարգացման մասին նույնպես անհասկանալի են: Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս հայտարարել է, որ հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկելու որևէ մտադրություն չունի, իսկ ռազմական ոլորտի բարեփոխումները սեփական տարածքային անվտանգությունն ապահովելու նպատակ ունեն:
Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, լարվածության թուլացման միջոցը տեսնում ենք Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը և հույս ունենք, որ տարածաշրջանի կայունությամբ հետաքրքրված մեր միջազգային գործընկերները հավելյալ միջոցներ կձեռնարկեն նման երկխոսության հուսալի մեխանիզմներ ստեղծելու համար»:

МИД Армении: Азербайджан проводит дипломатическую подготовку к новой военной эскалации
Тезисы, озвученные азербайджанской стороной на встрече с представителями дипломатического корпуса в МИД Азербайджана 18 сентября, похожи на дипломатическую подготовку к новой военной эскалации в регионе, началу конкретных действий, направленных на проведение этнических чисток в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
«Заявления азербайджанских чиновников на встрече с аккредитованными в Азербайджане иностранными дипломатами преследует цель сделать международное сообщество «соответчиком» в осуществлении политики этнических чисток в Нагорном Карабахе и агрессии против Армении, что неприемлемо.
Утверждения Азербайджана о том, что Республика Армения создала режим на территории Нагорного Карабаха, не имеют ничего общего с реальностью. Содействие Республики Армения Нагорному Карабаху носит гуманитарный характер, необходимость чего еще более подчеркивается гуманитарным кризисом вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Республика Армения приветствует доставку первых гуманитарных грузов в Нагорный Карабах после длительного перерыва и надеется, что это будет носить продолжительный и стабильный характер.
Не было бы заявлений о готовности Армении, международных партнеров, даже Азербайджана оказать гуманитарную помощь Нагорному Карабаху, если бы сам Азербайджан своими незаконными действиями не создавал гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и не препятствовал бы приезду представителей структур ООН и других международных партнеров в Нагорный Карабах.
Параллельно с блокированием Лачинского коридора Азербайджан нарушил поставки газа и электричества в Нагорный Карабах, что делает очевидным, что азербайджанские заявления касательно блокирования коридора ложны. Если Азербайджан объясняет незаконное блокирование Лачинского коридора ложными сведениями о транспортировке оружия и боеприпасов по коридору в Нагорный Карабах, то непонятно, что еще можно перевозить по проводам, кроме электроэнергии, и что можно перевозить по газопроводу, кроме природного газа.
Что касается утверждений Азербайджана о наличии армии Армении в Нагорном Карабахе, мы вновь подчеркиваем, что у Республики Армения нет армии в Нагорном Карабахе, а ложные утверждения о минировании Арменией на территории Азербайджана были опровергнуты решением Международного суда от 22 февраля этого года.
Считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что Республика Армения подтверждает свою приверженность мирной повестке дня, а также договоренностям от 6 октября 2022 г в Праге и 14 мая 2023 г в Брюсселе.
С озабоченностью констатируем, что официальный Баку до сих пор публично не подтвердил свою приверженность договоренности от 14 мая 2023 г в Брюсселе, что является ключевым фактором напряженности в регионе.
Рассуждения Азербайджана о развитии военного потенциала Армении также непонятны. Республика Армения неоднократно заявляла, что не намерена предпринимать агрессивные действия в отношении соседей, а военные реформы преследуют цель обеспечить собственную территориальную безопасность.
Что касается ситуации вокруг Нагорного Карабаха, то средством ослабления напряженности мы видим диалог Баку-Степанакерт и надеемся, что наши международные партнеры, заинтересованные в региональной стабильности, предпримут дополнительные меры для создания надежных механизмов подобного диалога», - говорится в заявлении.