ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմնաը։ Փաշինյանը գրել է.
"405 կողմ, 11 դեմ, 3 ձեռնպահ քվեարկությամբ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
Սա կարեւոր քայլ է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ ցեղասպանությունների գլոբալ կանխարգելման գործում: Ոգեկոչենք Մեծ եղեռնի մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը":
Թվիթերյան մեկ այլ գրառմամբ էլ վարչապետը նշել է․ "Թիվ 296 բանաձևը հաստատուն քայլ է հանուն ճշմարտության և պատմական արդարության, որը նաև սփոփանք է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների միլիոնավոր ժառանգների համար"։
Փաշինյանն իր սրտանց շնորհավորանքներն է փոխանցել հայ հայրենակիցներին աշխարհով մեկ և հիացմունքը՝ ամերիկահայերի սերունդներին, որոնց «ինքնամոռաց ակտիվիզմն ու հետևողականությունը այսօրվա քվեարկությանը հանգեցրած շարժիչ ուժը և ոգեշնչումն էին»:

Принятие Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян - важный шаг в направлении международного признания этого преступления: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook коснулся принятия Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян.
Пашинян, в частности, написал: "405 - "за", 11 - "против", 3 - "воздержались", Палата представителей США приняла резолюцию о признании Геноцида армян.
Это важный шаг в деле международного признания Геноцида армян и глобального предотвращения геноцидов".
Еще одной записью в Twitter премьер-министр отметил: "Резолюция № 296 - это твердый шаг во имя истины и исторической справедливости, что также является утешением для миллионов потомков переживших Геноцид армян".
Пашинян от всей души передал поздравления соотечественникам из Диаспоры и выразил свое восхищение поколениям американских армян, «самозабвенный активизм и последовательность которых привели к сегодняшнему голосованию, стали его движущей силой и вдохновением».