Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի դեմ անխուսափելի է. ԵՄ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայան
Հայաստանը Եվրամիությանը կոչ է արել պատժամիջոցներ մտցնել Ադրբեջանի հանդեպ՝ Արցախի դեմ ագրեսիայի հետ կապված, նախազգուշացնելով, որ Բաքուն կարող է շուտով հարձակվել հենց Հայաստանի վրա, եթե Արեւմուտքը վճռական գործողություններ չձեռնարկի։ ԵՄ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը Reuters-ի հետ զրույցում թվարկել է հնարավոր պատժամիջոցները, ինչպիսին են ադրբեջանական նավթի եւ գազի գների սահմանափակումը եւ Բաքվի հետ ավելի սերտ հարաբերությունների մասին ԵՄ բանակցությունների դադարեցումը։ Նա նաեւ Արեւմուտքին կոչ է արել Հայաստանին «վճռական» օգնություն ցուցաբերել անվտանգության ոլորտում։
«Ոչ միայն Հայաստանի կառավարությունը, այլեւ շատ փորձագետներ, այդ թվում ԵՄ անդամ երկրներից, կարծում են, որ Հայաստանի վրա հարձակումն անխուսափելի է»,- ասել է Բալայանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հավաստիացումներին չի կարելի վստահել։ Նա հիշեցրել է, որ եվրոպացի պաշտոնական անձինք հայտարարել են, որ նա խախտել է Արցախի դեմ չհարձակվելու խոստումները։ Նրա կարծիքով՝ ԵՄ-ն Ալիեւի վրա ճնշում գործադրելու շատ գործիքներ ունի, եւ Արցախը բարձր գին է վճարել, որովհետեւ մինչեւ այժմ դրանցից ոչ մեկը չի օգտագործվել։ «Գործիքների այդ հավաքանին օգտագործելու... անկարողությունը հանգեցրեց 100-120 000 բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտմանը, ներառյալ իմ սեփական ընտանիքը իր հայրենական հողերում»,- ասել է Բալայանը։
ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաները եւ միության անդամ երկրների շատ ղեկավարներ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները։ Բայց ԵՄ-ն մինչեւ այժմ ի պատասխան ճգնաժամի քիչ բան է ձեռնարկել կոնկրետ միջոցների առումով՝ հումանիտար օգնություն հատկացնելուց բացի։
Դիվանագետներն ասում են, որ ԵՄ անդամներն ամբողջ ուժով փորձում են կոնսենսուս գտնել։ Որոշ երկրներ, ինչպես Ֆրանսիան եւ Նիդեռլանդները, ցանկանում են, համենայն, դեպս, դիտարկել կոշտ միջոցների հնարավորությունը, այն դեպքում, երբ այլ երկրներ, ինպես Հունգարիան եւ Ռումինիան, չեն ցանկանում անել դա։
ԵՄ պատասխանի որոնումը դժվարանում է նրանով, որ նա ավելի շատ ձգտում է հենվել ադրբեջանական նավթի եւ գազի վրա։ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը անցած տարի այցելել է Բաքու, որպեսզի ստորագրի փոխըմբռնման հուշագիր էներգետիկայի վերաբերյալ, եր Ադրբեջանին հայտարարել է «կարեւորագույն գործընկեր»։
Բայց Բալայանը պնդում է այն հարցում, որ ԵՄ-ն  ազդեցության իրական լծակներ ունի, քանի որ Բաքուն զգալիորեն կախված է եվրոպական երկրներից որպես սպառող։
Նրա խոսքով՝ այս շաբաթ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ալիեւի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի սպասվող հանդիպումը Գրենադայի (Իսպանիա) գագաթաժողովում    արդյունք կտա միայն այն դեպքում, եթե ԵՄ-ն կոշտ լինի Ալիեւի հետ։
«Եթե անձամբ Ալիեւին որոշակի կարմիր գիծ չներկայացվի իր խոստումը չկատարելու համար... (այդ հանդիպումը) նորից իզուր կլինի»,-ասել է նա։
Բալայանը մտավախություններ է հայտնել, որ Ադրբեջանն ուժ կկիրառի Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջեւանի անկլավ ցամաքային միջանցքի ստեղծման համար։ Անցած շաբաթ Ադրբեջանը հայտարարել է, որ մտադիր չէ որեւէ նման գործողություն ձեռնարկել։
Բայց Բալայանը նշել է, որ Ադրբեջանի ռազմական նպատակները կարող են ձգվել անգամ Նախիջեւանի սահմաններից դուրս՝ հիշեցնելով Ալիեւի խոսքերն այն մասին, որ «Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը առաջ եղել է Ադրբեջանի մասը»։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը անպաշտպան վիճակում հայտնվեց անվտանգության տեսակետից, քանի որ նրա ավանդական դաշնակից Ռուսաստանը չկատարեց զենքի հարյուր միլիոնավոր դոլարների պատվերները։ «Մենք շատ խոցելի վիճակում ենք»,- ասել է նա։ Բալայանը հրաժարվել է նշել, թե անվտանգության ոլորտում ինչ օգնություն է ցանկանում ստանալ Հայաստանը՝ հայտարարելով, որ դա տեխնիկական փորձագետների խնդիրն է։

Посол РА в ЕС Тигран Балаян: Нападение Азербайджана на Армению неизбежно
Армения призвала Европейский Союз ввести санкции против Азербайджана в связи с агрессией против Арцаха, предупредив, что Баку может вскоре напасть на саму Армению, если Запад не предпримет решительных действий. Посол Армении в ЕС Тигран Балаян в беседе с Reuters перечислил возможные санкционные меры, такие как ограничение цен на азербайджанскую нефть и газ и приостановку переговоров ЕС о более тесных отношениях с Баку. Он также призвал Запад оказать Армении «решительную» помощь в сфере безопасности.
«Не только правительство Армении, но и многие эксперты, в том числе из некоторых стран-членов ЕС, считают, что нападение на саму Армению неизбежно», - сказал Балаян.
По его словам, заверениям президента Азербайджана Ильхама Алиева нельзя доверять. Он напомнил,  что европейские официальные лица заявили, что он нарушил обещания не нападать на Нагорный Карабах. На его взгляд,  у ЕС есть много инструментов для давления на Алиева, и Нагорный Карабах заплатил высокую цену, потому что до сих пор ни один из них не был использован. «Неспособность... использовать этот набор инструментов привела к этническим чисткам от 100 000 до 120 000 коренного армянского населения, включая мою собственную семью, с их исконных земель», - сказал Балаян,.
Высокопоставленные чиновники ЕС и лидеры многих стран-членов блока осудили действия Азербайджана. Но ЕС до сих пор мало что предпринял в плане конкретных мер в ответ на кризис, помимо выделения гуманитарной помощи.
Дипломаты говорят, что члены ЕС изо всех сил пытаются найти консенсус. Некоторые страны, такие как Франция и Нидерланды, хотят, по крайней мере, рассмотреть возможность жестких мер, в то время как другие, такие как Венгрия и Румыния, не хотят этого делать.
Поиск ответа ЕС осложняется его стремлением больше полагаться на азербайджанскую нефть и газ. Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетила Баку в прошлом году, чтобы подписать меморандум о взаимопонимании по энергетике, и объявила Азербайджан «важнейшим партнером».
Но Балаян настаивает на том, что у ЕС есть реальные рычаги воздействия, поскольку Баку в значительной степени зависит от европейских стран как потребителей.
По его словам, ожидаемая на этой неделе встреча на саммите в Гранаде (Испания) между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, Алиевым, канцлером Германии Олафом Шольцем, президентом Франции Эммануэлем Макроном и президентом Европейского совета Шарлем Мишелем принесет результаты только в том случае, если ЕС будет жестким с Алиевым.
«Если лично Алиеву не будет указана определенная красная линия за неисполнение своего обещания... эта (встреча) снова будет напрасной», - сказал он.
Балаян выразил опасения, что Азербайджан применит силу для создания сухопутного коридора через территорию Армении к эксклаву Нахиджеван. На прошлой неделе Азербайджан заявил, что не намерен предпринимать никаких подобных действий.
Но Балаян заметил, что военные цели Азербайджана могут простираться даже за пределы Нахиджевана, напомнив слова Алиева о том, что «суверенная территория Армении ранее была частью Азербайджана». По его словам, Армения оказалась незащищенной с точки зрения безопасности, поскольку ее традиционный союзник Россия не выполнила заказы на оружие на сотни миллионов долларов. «Мы находимся в очень уязвимом положении», — сказал он. Балаян отказался уточнить, какую именно помощь в сфере безопасности хочет получить Армения, заявив, что это вопрос технических экспертов.