Ռաֆահ քաղաքին Իսրայելի օդուժի հարվածների հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 100-ի
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցրել Գազայի հատվածի հարավում՝ Եգիպտոսի հետ սահմանակետին գտնվող Ռաֆահ քաղաքի Ալ-Շաբուրա թաղամասի թիրախներին:
«Իսրայելի դաժան հարվածները Գազայի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքին են հասցվել», - Reuters-ը մեջբերում է Պաղեստինի Կարմիր մահիկի հայտարարությունը:
Իսրայելական զինված ուժերի զանգվածային ավիահարվածի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 100-ի: Այս մասին փետրվարի 12-ին հայտնել է լիբանանյան Al Mayadeen հեռուստաալիքը ։
«Առնվազն 100 մարդ Է զոհվել, ավելի քան 230-ը ՝ վիրավորվել Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքի վրա իսրայելական բանակի հարվածների հետևանքով», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ռմբակոծության ժամանակ զոհվածների և տուժածների մեծ մասը կանայք և երեխաներ են:
Ավելի վաղ Ալ Jazeera հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Ռաֆահ քաղաքին իսրայելական բանակի հարվածների հետևանքով զոհվածների թիվը գերազանցել է 63-ը: Գնդակոծության են ենթարկվել քաղաքի հյուսիսում և կենտրոնական մասում գտնվող «Ալ-Հուդա» և «Ալ-Ռահմա» բնակելի տներն ու մզկիթները, որտեղ ապաստան են գտել փախստականները:

Число погибших в результате удара ВВС Израиля по Рафаху возросло до 100
Число человек, погибших в результате массированного авиационного удара израильских вооружённых сил по городу Рафах на границе с Египтом, возросло до 100. Об этом 12 февраля сообщил ливанский телеканал Al Mayadeen.
Отмечается, что большинство погибших и пострадавших во время бомбардировки — женщины и дети.
Ранее телеканал Al Jazeera сообщал, что число погибших из-за ударов израильской армии по городу Рафах превысило 63. Обстрелам подверглись жилые дома и мечети «Аль-Худа» и «Аль-Рахма» на севере и в центральной части города, где укрывались беженцы.
Как передавало ИА Регнум, 11 февраля агентство Associated Press сообщило, что Египет на фоне заявления премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о необходимости отправить израильских военных в Рафах пригрозил Тель-Авиву приостановить мирные Кэмп-Дэвидские соглашения, если Армия обороны Израиля начнёт военную операции в находящемся на юге сектора Газа вблизи египетской границы городе. По данным AP, представители палестинского движения ХАМАС также предостерегли Израиль от вторжения в Рафах, заявив, что это сорвёт переговоры о прекращении огня и освобождении заложников.