ԲՐԻԿՍ-ը կարող է մոտեցնել հավաքական Արևմուտքի գերակայության ավարտը․ Լուկաշենկո
ԲՐԻԿՍ միավորումն ունի ներուժ՝ մոտեցնելու հավաքական Արևմուտքի գերակայության պատմության ավարտը։ Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ ելույթ ունենալով Կազանում կայացած ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովում «outreach» / «BRICS plus» ձևաչափով հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԲՐԻԿՍ-ը ապագայի համայնքն է: Իր ներուժի առումով այն կարող է մոտեցնել հավաքական Արևմուտքի գերիշխանության պատմության ավարտը, որը պարզվեց՝ ի վիճակի չէ պատասխանատվություն կրել միջազգային հարաբերությունների քաղաքակիրթ զարգացման համար»,- ասել է նա։
Բելառուսի նախագահի խոսքով, կառույցի անդամ երկրների իրավասության մեջ է ապահովել, որ ազդեցության իրական լծակներն անցնեն առաջադեմ համաշխարհային մեծամասնության ձեռքը։

Лукашенко: БРИКС может приблизить конец доминирования коллективного Запада
Объединение БРИКС по своему потенциалу способно приблизить конец истории доминирования коллективного Запада. Об этом заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко, выступая на заседании в формате «аутрич» / «БРИКС плюс» на саммите в Казани, передает ТАСС.
«БРИКС - это сообщество будущего. По своему потенциалу оно может приблизить конец истории доминирования коллективного Запада, который оказался неспособным нести ответственность за цивилизованное развитие международных отношений», - сказал он.
По словам президента, в силах государств - участников объединения сделать так, чтобы реальные рычаги влияния перешли в руки прогрессивного мирового большинства.