ԱՄՆ-ն Ուկրաինային եւ դաշնակիցներին 13,6 մլրդ դոլար կտրամադրի
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի առաջնորդները երկակուսակցական համաձայնության են հասել Ուկրաինային եւ դաշնակիցներին 13,6 մլրդ դոլար օգնություն տրամադրելու շուրջ:
Այս գումարից 4 մլրդ դոլար կստանա Ուկրաինան եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրները, որպեսզի օգնեն 2 մլն ուկրաինացի փախստականների:
6,7 մլրդ դոլար կհատկացվի եվրոպական տարածաշրջանում ամերիկյան զորքերի եւ տեխնիկայի տեղակայմանը եւ Ուկրաինային եւ ԱՄՆ-ի դաշնակիցներին ամերիկյան զենքի փոխանցմանը:
Հատկացվել է նաև տնտեսական օգնություն։
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը 10 մլրդ դոլար էր խնդրել Ուկրաինային ռազմական, հումանիտար եւ տնտեսական օգնության համար։ Սակայն դեմոկրատների եւ հանրապետականների առաջարկով գումարը ավելացվել է մինչև 13,6 մլրդ դոլլարի:

США предоставит Украине и союзникам 13,6 миллиарда долларов
США предоставит Украине и союзникам 13,6 миллиарда долларовСША предоставит Украине и союзникам 13,6 миллиарда долларов
Лидеры Конгресса США достигли двухпартийного соглашения о предоставлении Украине и союзникам 13,6 миллиарда долларов помощи.
4 миллиарда долларов из этих средств получат Украина и страны Восточной Европы, чтобы помочь 2 миллионам украинских беженцев.
6,7 миллиарда долларов пойдут на размещение американских войск и техники в европейском регионе и передачу американского вооружения Украине и союзникам США.
Также выделена экономическая помощь.
Напомним, что на прошлой неделе президент США Джо Байден попросил 10 млрд долларов на военную, гуманитарную и экономическую помощь. Однако поддержка демократов и республиканцев была настолько серьезной, что сумма выросла до 13,6 миллиарда долларов, сообщает Associated Press.