Հայաստանի ռազմական բյուջեն 2022 թ.-ին կավելանա 11 տոկոսով
Համաձայն 2022 թ.-ի բյուջեի նախագածի՝ Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի ծախսերը հաջորդ տարի կավելանան մոտ 11 տոկոսով՝ կազմելով ավելի քան 345,4 միլիարդ դրամ։ Այս տարվա Հայաստանի ռազմական ծախսերը կազմել են 312 մլրդ դրամ:
2022 թվականի բյուջեի նախագծն հաստատվեց կառավարության սեպտեմբերի 30-ի նիստում:
Բյուջեի նախագծում նշվում է, որ ՀՀ զինված ուժերի պահպանման, ռազմական, մարտական տեխնիկայի, տրանսպորտային միջոցների, կապի համակարգի սարքավորումների, զորանոցային և տեխնիկական գույքի, պարենի, հանդերձանքի, վառելիքա-քսուքային նյութերի սահմանված պաշարների մակարդակի, զենքի և զինամթերքի հնարավոր ներհանրապետական գնումների, բանակի մարտունակության և կենսապահովման պահանջների բավարարման համար կհատկացվի այս միջոցներից ավելի քան 340 միլիարդը։
Ռազմաբժշկական ծառայությունների համար բյուջեից կհատկացվի 2 միլիարդ 635 միլիոն դրամ, որը մոտ 200 միլիոն դրամով պակաս է 2021-ի համար ռազմաբժշկական ոլորտին հատկացված միջոցներից։

Военный бюджет Армении на 2022 год увеличится на 11%, составив 345,4 млрд. драмов
В соответствии с проектом бюджета РА на 2022 год, расходы оборонной сферы Армении в следующем году увеличатся примерно на 11%, составив более 345,4 млрд. драмов. Военные расходы Армении в этом году составили 312 млрд драмов. Проект бюджета на 2022 год был утвержден на заседании правительства 30 сентября.
В документе отмечается, что на содержание Вооруженных сил РА, военной, боевой техники, транспортных средств, оборудования системы связи, казарменного и технического имущества, приобретение продовольствия, снаряжения, горюче-смазочных материалов, закупок оружия и боеприпасов, обеспечение боеспособности и жизнеобеспечения армии будет выделено более 340 млрд из этих средств. На военно-медицинские услуги из бюджета будет выделено 2 млрд 635 млн драмов, что на 200 млн драмов меньше средств, выделенных в 2021 году.