Ես ինքս էլ դեմ եմ Բերձորից դուրս գալու քաղաքականությանը, բայց եթե մենք հրաժարվենք այս որոշումից, ամենադառը պտուղները կքաղենք վայրկյաններ իսկ անց. Արցախի նախագահ
Ես ինքս էլ դեմ եմ Բերձորից դուրս գալու քաղաքականությանը, բայց երկրի ճակատագիրը պետք է վեր լինի էմոցիաներից: Այս մասին Արցախի Ազգային Ժողովում հայտարարել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը` խոսելով Արցախը Հայաստանին կապող նոր ճանապարհի շինարարության և ներկայիս ճանապարհի տարածքում գտնվող հայաբնակ բնակավայրերի ճակատագրի մասին:
«1992 թվականի մայիսի 18-ին Լաչինն ազատագրող ու Լաչինով առաջացած առաջին խումբի անդամներից մեկը ես էի, բայց այսօր մեր երկրի ճակատագիրն ավելի կարևոր է, քան էմոցիաները։ Ես էլ եմ դեմ Բերձորից դուրս գալու, բայց Անվտանգության խորհրդով քննարկել ենք ու ամենաճիշտը դա ենք համարել՝ ծածուկ ոչ մեկ ոչ մի բան չի արել։ Եթե մեր որոշումը չեղարկենք, ապա ամենադառը հետևանքները կզգանք վայրկյաններ հետո, իսկ Երևանում ապրող քաղաքական գործիչները կամ պաշտոնյաները դրա համար պատասխան չեն տալու», - ասաց Հարությունյանը` անդրադառնալով Երևանից որոշակի քաղաքական շրջանակների ԱՀ իշխանությունների հասցեին հնչող քննադատություններին։
Նշենք, որ Բորձորը շրջանցող Արցախը Հայաստանին կապող նոր ճանապարհի շինարարության հարցը ամրագրված էր 44-oրյա պատերազմի ավարտին կնքված եռակողմ (Հհայաստան, Ռւոսաստան, Ադրբեջան) պայմանագրով:

Я и сам против политики сдачи Бердзора, но в случае отказа от этого решения, мы поджнем горькие плоды его последствий в течение секунд: президент Арцаха
Я и сам против политики сдачи Бердзора, но судьба страны важнее эмоций. Об этом, выступая в Национальном Собрании Арцаха заявил президент республики Араик Арутюнян, касаясь вопроса строительства новой дороги, связывающей Арцах с Арменией и судьбы армянонаселенных общин, находящихся на территории нынешнего Лачинского коридора.
«Я был в числе первой группы добровльцев, которые вошли Лачин 18 мая 1992 года и продвинулись вперед по его территории. Но сегодня судьба нашей страны важнее эмоций. Сложившуюсю ситуацию мы обсудили в Совете безопасности и сочли это решение самым правильным - никто ничего не делал тайно. Если мы откажемся от этого решения, то в течение секунд пожнем горькие плоды его последствий, а проживающие в Ереване политические деятели или чиновники продолжат свою размеренную жизнь», - сказал Арутюнян, касаясь звучащей из Еревана критики определенных политических кругов в адрес властей Арцаха.
Отметим, что вопрос перехода Бердзора под контроль Азербайджана был обговорен трехсторонним заявлением о перемирии, скрепленном 9 ноября 2020 года между Арменией, Россией и Азербайджаном. Согласно документу в течение трех лет должна быть построена новая дорога, связывающая Армению с Арцахом, которая должна будет обходить Бердзор.