ՌԴ-ն կշարունակի միջնորդական ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ լուծում գտնելու համար. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակը:
Դեսպանատան հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
"Ռուսաստանը հատուկ նշանակություն է տալիս, որպեսզի Հայաստանի բնակչությունը հնարավորինս շուտ հաղթահարի պատերազմի հետեւանքով առաջացած սթրեսը, իրեն ապահով զգա, վստահություն ձեռք բերի վաղվա օրվա նկատմամբ: Որպես դաշնակիցներ ՝ մենք միշտ պատրաստ ենք օգնելու և անում ենք դա։
Ակտիվ ջանքեր և գործնական քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության պահպանման, անցյալ տարվա աշնան մասշտաբային բախումների հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ՝ ներառյալ աջակցությունը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, փախստականների վերադարձին և հայ գերիների ազատ արձակման հարցի վերջնական լուծմանը:
Ռուսաստանը կշարունակի միջնորդական ջանքերը ինչպես ազգային, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորում գտնելու համար։

В Посольстве РФ в Армении минутой молчания почтили память погибших в ходе начавшихся год назад боевых действий
В Посольстве РФ в Армении минутой молчания почтили память погибших в ходе начавшихся год назад боевых действий:
«Россия придает особое значение тому, чтобы население Армении как можно скорее преодолело стресс, вызванный войной, почувствовало себя в безопасности, обрело уверенность в завтрашнем дне. Как союзники, мы всегда готовы подставить плечо и делаем это.
Предпринимаются активные усилия и практические шаги для сохранения региональной стабильности и безопасности, преодоления последствий масштабных боестолкновений осени прошлого года, включая содействие в восстановлении гражданской инфраструктуры, возвращении беженцев и окончательном решении вопроса освобождения армянских пленных.
Россия продолжит посреднические усилия как в национальном качестве, так и в рамках Минской группы ОБСЕ для поиска долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.