Բելգիայի հայերը ակցիայով պահանջեցին ԵՄ-ից և միջազգային հանրությունից ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա
Սփյուռքի տարբեր կառույցների նախաձեռնությամբ Բելգիայում հայերը բողոքի ակցիա անցկացրին Բրյուսելում՝ Եվրամիությունից, միջազգային հանրությունից պահանջելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ բացելու Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը:
Եվրոպայի հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանն իր ելույթում կարծիք հայտնեց, որ Եվրոպան, միջազգային հանրությունը շարունակում են երկու «կշիռ» ունենալ: Միջազգային մամուլը, բոլորը շատ լավ, պատկերավոր ձևով ներկայացրել են իրականությունը, սակայն ակնկալիքը գործնական քայլերն են:
«Եվրոպական միությունից պահանջում ենք, որ գործնական քայլեր արվեն»,-ասաց Կարապետյանը՝ միևնույն ժամանակ շնորհակալություն հայտնելով, որ արվում են  դատապարտող հայտարարություններ, պահանջում են Ադրբեջանից բացել Արցախն աշխարհին կապող ճանապարհը:
Նա Եվրոպական խորհրդարանին շնորհակալություն հայտնեց, որ վերջին տարիներին բուռն կերպով դատապարտում է Ադրբեջանին ՝ պահանջելով հայերի իրավունքների վերականգնում:
«Մենք՝ Արցախի հայերը, Հայաստանի հայերը, սփյուռքի հայերը, պետք է միասնական լինենք, որքան էլ ոմանք ուզեն խրամատներ ստեղծել մեր միջև: Մենք միասնականությամբ պետք է պայքարենք ու փաստենք, որ այստեղ ենք:  Մենք պահանջատեր ենք»,-ընդգծեց Կարապետյանը:
Ակցիայի մասնակիցները Բրյուսելում ծածանեցին Հայաստանի, Արցախի դրոշները, պաստառներ՝ «Դադարեցրեք ադրբեջանական ագրեսիան» և այլ գրություններով:
Հայերը Եվրոպական միությունից և միջազգային հանրությունից պահանջեցին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անհապաղ բացելու Լաչինի միջանցքը, Արցախի հայ բնակչության անվտանգության ապահովմանն ուղղված կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել, ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, հիմնել հումանիտար գործակալություն Արցախում: Նրանք նաև պահանջեցին անհատական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի իշխանությունների ունեցվածքի նկատմամբ, անհապաղ երկարաձգել ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը:
Բողոքի ակցիայի նախաձեռնողներից էին Բելգիայի հայերի կոմիտեն, Արդարության և ժողովրդավարության Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիան և այլ կառույցներ:

Армяне Бельгии провели акцию протеста, требуя оказать давление на Азербайджан
По инициативе различных структур диаспоры армяне Бельгии провели акцию протеста в Брюсселе, требуя от Евросоюза и международного сообщества оказать давление на Азербайджан, чтобы последний открыл соединяющую Арцах с миром единственную дорогу.
Глава европейского офиса “Ай-Дата” Гаспар Карапетян в своем выступлении выразил мнение, что Европа и международное сообщество по-прежнему имеют две “меры”. Международная пресса очень хорошо представила реалии в образной форме, однако ожидание от международного сообщества - это практические шаги.
“Мы требуем от Евросоюза, чтобы были предприняты практические шаги”, — сказал Карапетян, в то же время поблагодарив за то, что делаются осуждающие заявления, требующие от Азербайджана открыть дорогу, соединяющую Арцах с миром.
Он поблагодарил Европарламент за резкое осуждение Азербайджана в последние годы, требуя восстановления прав армян.
“Мы, армяне Арцаха, армяне Армении, армяне Диаспоры, должны быть едины, как бы некоторые ни хотели создать между нами распри. Мы должны сражаться вместе и доказать, что мы здесь, и мы требуем”, - подчеркнул Карапетян.
Участники акции в Брюсселе размахивали флагами Армении и Арцаха, транспарантами с надписью “Остановите азербайджанскую агрессию” и др.
Армяне потребовали от Евросоюза и международного сообщества оказать давление на Азербайджан с целью немедленного открытия Лачинского коридора, принятия конкретных мер, направленных на обеспечение безопасности армянского населения Арцаха, признания Республики Арцах, создания гуманитарного агентства в Арцахе. Они также потребовали применить индивидуальные санкции в отношении имущества представителей азербайджанских властей, немедленно продлить мандат миссии наблюдателей ЕС.
Среди инициаторов акции протеста были Комитет армян Бельгии, Европейская армянская федерация за справедливость и демократию и другие структуры.