ԼՂ-ում խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը էապես մեծացրել է անվտանգության երաշխիքները․ ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազները քննարկել են մի շարք հարցեր
Աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազները երկուստեք գոհունակություն են հայտնել  իրենց ղեկավարած կառույցների միջև առկա համագործակցության բարձր մակարդակի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել դրանք առավել խորացնել՝ երկու պետությունների միջև ռազմավարական դաշնակցության, բարեկամության ոգուն համապատասխան:
Նշվել է, որ գործող իրավապայմանագրային բազան ստեղծում է անհրաժեշտ պայմաններ՝ միմյանց երկրներում իրենց քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, միջազգային հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի արդյունավետությունն բարձրացնելու համար:
Գլխավոր դատախազները քննարկել են իրավական փոխօգնության, էքստրադիցիայի ոլորտներում գործակցության, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Արթուր Դավթյանը քննարկման ընթացքում նշել է Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցված անհիմն քրեական հետապնդումների հիման վրա ՀՀ նախկին և ներկա պաշտոնատար անձանց նկատմամբ ԱՊՀ տարածքում ապօրինի հետախուզումների հնարավորության բացառման մասին:
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում Արցախում ծառայողական պարտականություններ կատարող ՌԴ դատախազության աշխատակիցների գործունեությանը, ՀՀ և ԱՀ դատախազությունների, իրավապահ մարմինների հետ նրանց գործակցության կառուցակարգերին: ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ թեև Արցախի պաշտպանության բանակը շարունակում է արցախահայության անվտանգության ապահովման իր գործառույթները, սակայն ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը էապես մեծացրել է անվտանգության երաշխիքները, հիմքեր ստեղծել շփման գծում կայունության ամրապնդման համար:
Հանդիպման արդյունքներով Արթուր Դավթյանը և Իգոր Կրասնովը ստորագրել են ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև 2021-2022թթ. համագործակցության ծրագիրը, որով նախատեսվում են փորձի փոխանակմանն ուղղված համատեղ աշխատանքներ դատախազական հսկողության  մի շարք ոլորտներում:
Իգոր Կրասնովի կողմից օրինականության ամրապնդման և միջազգային համագործակցության ոլորտում նշանակալի ավանդ ներդնելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պարգևատրվել է ՌԴ գլխավոր դատախազի պատվոգրով:

В отношении бывших и нынешних чиновников Армении исключена возможность незаконных розысков на территории СНГ на основании необоснованных уголовных преследований со стороны АР: Генпрокурор РА российскому коллеге
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян, находящийся с рабочим визитом в РФ, встретился с Генеральным прокурором РФ Игорем Красновым. Генеральные прокуроры Армении и России выразили удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между возглавляемыми ими структурами и выразили готовность еще более углубить их в соответствии с духом дружбы и стратегического союзничества между двумя государствами.
Было отмечено, что действующая договорно-правовая база создает необходимые условия для повышения эффективности совместной борьбы с международной преступностью и защиты прав своих граждан в двух странах. Генпрокуроры обсудили широкий круг вопросов правовой взаимопомощи и сотрудничества в сфере экстрадиции.
В ходе обсуждений Артур Давтян отметил, что на основании необоснованных уголовных преследований, возбужденных компетентными органами Азербайджанской Республики в отношении бывших и нынешних должностных лиц РА, исключена возможность незаконных розысков на территории СНГ. Стороны коснулись деятельности сотрудников прокуратуры РФ, выполняющих служебные обязанности в Арцахе в рамках миротворческой миссии РФ в Республике Арцах, механизмов их взаимодействия с прокуратурами РА и АР, правоохранительными органами этих стран. Генеральный прокурор Армении подчеркнул, что, несмотря на то, что армия обороны Арцаха продолжает свои функции по обеспечению безопасности арцахских армян, дислокация российских миротворческих сил существенно повысила гарантии безопасности, создала основы для укрепления стабильности на линии соприкосновения.
По итогам встречи Артур Давтян и Игорь Краснов подписали соглашение между прокуратурами РА и РФ о сотрудничестве на 2021-2022гг. Программа сотрудничества предусматривает совместные работы по обмену опытом в ряде сфер прокурорского надзора. За значительный вклад в сферах международного сотрудничества и укрепления законности Игорь Краснов наградил Артура Давтяна Почетной грамотой генерального прокурора РФ.