ՄԱԿ-ի վարձկանների հարցով խումբն արձանագրել է Արցախում նրանց օգտագործման փաստը՝ հիմնվելով նաև ՄԻՊ ապացույցների վրա
ՄԱԿ-ի վարձկանների օգտագործման հարցով աշխատանքային խումբը նոյեմբերի 11-ին հայտարարություն է տարածել, որով մտահոգություն է արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի կողմից վարձկանների օգտագործման փաստի վերաբերյալ և կոչ արել անհապաղ հեռացնել նրանց: Հայտարարությունում տեղ են գտել պնդումներ, որոնք ավելի վաղ աշխատանքային խմբին ներկայացրել էր Պաշտպանը։
Հոկտեմբերի 3-ից սկսած ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է 4 դիմում, որով վերլուծվել և ՄԱԿ են ուղարկվել ապացույցներ վարձկանների հավաքագրման, տեղափոխման և վարձատրության հարցերի վերաբերյալ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է պաշտոնական հաստատում, որ իր դիմումներին տվել է առանձին ընթացք:
ՄԱԿ-ի վարձկանների օգտագործման հարցով աշխատանքային խումբը մտահոգիչ է համարել Թուրքիայի ենթադրյալ դերը Սիրիայից Ադրբեջան զինված խմբավորումներ ուղարկելու մասին փաստերը։ Մասնավորապես, ահաբեկիչներն Ադրբեջան են մեկնել շահույթ ստանալու նպատակով՝ հաշվի առնելով Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում տիրող ծանր տնտեսական իրավիճակը: Հաղորդվում է, որ մահվան դեպքում նրանց հարազատներին խոստացվել է ֆինանսական փոխհատուցում և Թուրքիայի քաղաքացիություն:
Ավելին, արձանագրել է, որ Ադրբեջան տեղափոխված սիրիացի գրոհայինները հավանաբար առնչություն ունեն զինված այն խմբերի և անհատների հետ, որոնք մեղադրվում են Սիրիայի հակամարտության ընթացքում ռազմական հանցագործություններ և մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ կատարելու մեջ, ինչն անհնարին է դարձնում պատժելիությունն ու ռիսկեր ստեղծում միջազգային իրավունքի խախտումների համար։
Աշխատանքային խումբը կոչ է արել աջակցող պետություններին, անմիջապես դուրս բերել վարձկաններին և մասնակցություն չունենալ վարձկանների հետագա հավաքագրմանը, ֆինանսավորմանը և տեղափոխմանը։
Աշխատանքային խմբի փորձագետները վերոհիշյալ պնդումների վերաբերյալ իրենց մտահոգությունները փոխանցել են անմիջապես Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարություններին և տեղեկացրել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետությանը:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևոր է համարում միջազգային մարմինների հետ անհատական աշխատանքները՝ հասնելու համար արձանագրմանը, որ վարձկան ահաբեկիչները կատարել են պատերազմական հանցագործություններ ու դաժանություններ։

Группа по вопросу наемников ООН призвала правительства Турции, Азербайджана и Сирии устранить наемников из зоны карабахского конфликта
Рабочая группа ООН по вопросу использования наемников 11 ноября распространила заявление, в котором выразила обеспокоенность фактом использования Азербайджаном наемников во время военных действий в Нагорном Карабахе и призвала немедленно отозвать их. В заявлении содержатся факты, представленные рабочей группой омбудсмена. Об этом сообщает Офис омбудсмена.
Начиная с 3 октября, защитник прав человека РА представил в рабочую группу ООН 4 заявления, в которых были проанализированы доказательства сбора, перемещения и оплаты наемников.
Защитник прав человека получил официальное подтверждение того, что его обращениям дан ход.
Рабочая группа ООН по вопросу использования наемников сочла тревожной предполагаемую роль Турции в отправке вооруженных группировок из Сирии в Азербайджан. В частности, террористы отправились в Азербайджан для получения прибыли с учетом тяжелой экономической ситуации в Сирийской Арабской Республике. Сообщается, что в случае смерти их родным обещана финансовая компенсация и турецкое гражданство.
Более того, группа констатировала, что переехавшие в Азербайджан сирийские боевики, вероятно, имеют отношение к вооруженным группам и отдельным лицам, обвиненным в военных преступлениях и серьезных нарушениях прав человека в ходе конфликта в Сирии, что делает невозможным их наказание и создает риски для нарушения международного права.
Рабочая группа призвала государства, поддерживающие этот процесс, немедленно вывести наемников и не участвовать в дальнейшей вербовке, финансировании и транспортировке наемников.
Эксперты рабочей группы передали свои опасения по поводу вышеуказанных фактов непосредственно правительствам Азербайджана и Турции и сообщили Сирийской Арабской Республике.
Омбудсмен Армении считает важной индивидуальную работу с международными органами для достижения констатации того, что наемные террористы совершили военные преступления и жестокости.