Դատախազությունը պահանջում է նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներից առգրավել 1,57 մլրդ դոլարի գույք
Հայաստանի դատարաններում քննվում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման 155 հայց ՝ նախկին պաշտոնատար անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների, այդ թվում ՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի, նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Լևոն Սարգսյանի և այլոց նկատմամբ:
Ինչպես հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը, բոլոր հայցերով պահանջների ընդհանուր գումարը կազմում է 595,8 մլրդ դրամ (մոտ 1,57 մլրդ դոլար): Դատախազությունը պահանջում է պետությանը վերադարձնել 324 շարժական օբյեկտ, 1463 Անշարժ գույք, 440 իրավաբանական անձանց բաժնեմաս, ինչպես նաև դրամական տեսքով 518,4 մլրդ դրամ:

Прокуратура требует изъять имущество на $1,57 млрд у бывших высокопоставленных чиновников
В судах Армении рассматриваются 155 исков о взыскании имущества незаконного происхождения в отношении бывших должностных лиц и членов их семей, включая экс-президента Роберта Кочаряна, экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна, экс-депутата Гагика Царукяна, бывшего главу Налогового комитета Гагика Хачатряна, экс-главу полиции Владимира Гаспаряна, бывшего посла по особым поручениям Льва Саргсяна и других.
Как сообщил замгенпрокурора РА Эдгар Арсенян, общая сумма требований по всем искам составляет 595,8 млрд драмов (около $1,57 млрд). Прокуратура требует вернуть государству 324 движимых объекта, 1463 объекта недвижимости, доли в 440 юридических лицах, а также 518,4 млрд драмов в денежном выражении.