Պեսկովը հերքել է Արցախում "Իսկանդերի" օգտագործման մասին Ադրբեջանի հայտարարությունները
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հերքել է Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում "Իսկանդեր" հրթիռային համալիրի կիրառման մասին Ադրբեջանի հայտարարությունները:
Լրագրողի այն հարցին, թե հայտնի է արդյոք Ռուսաստանի նախագահին Արցախում "Իսկանդերների" կիրառման մասին Ադրբեջանի ականազերծման ազգային գործակալության վերջին հայտարարությունը, Պեսկովը պատասխանել է:
"Ոչ, որքան ես հասկանում եմ, դա նոր տեղեկատվություն է։ Ինձ հայտնի չէ, արդյոք դա զեկուցում էին զինվորականների գծով, արդյոք մեր զինվորականները դրա մասին ինչ-որ մանրամասն տեղեկություններ ունեն։ Դա, իհարկե, ավելի շատ ադրբեջանակն կողմի իրավասությունն է" ։
Նրա խոսքով՝ արդեն հաստատված է, որ "Իսկանդեր" հրթիռային համալիրները չեն կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման ընթացքում։

Песков опроверг заявления Азербайджана об использовании “Искандеров” в Арцахе
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков опроверг заявления Азербайджана о применении ракетного комплекса “Искандер” в ходе 44-дневной войны в Арцахе.
На вопрос журналиста, известно ли президенту России недавнее заявление Национального агентства по разминированию Азербайджана о применении “Искандеров” в Арцахе, Песков ответил:
«Нет, насколько я понимаю – это новая информация. Мне неизвестно, докладывали ли это по линии военных, располагают ли наши военные какой-то детальной информацией об этом. Это, конечно, больше их прерогатива».
По его словам, было подтверждено, что ракетные комплексы «Искандер» не применялись в ходе обострения ситуации в Нагорном Карабахе.