Նիկոլ Փաշինյանը Մակրոնին տեղեկացրել է ԼՂ-ում ռազմական գործողությունների զարգացման մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Փաշինյանը զրուցակցին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական գործողությունների և այդ համատեքստում տեղի ունեցող զարգացումների մասին:
Էմանուել Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների անցկացումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հոկտեմբերի 8-ի կոչի շրջանակում։ Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է նաեւ, որ անմիջական հաղորդակցության մեջ է ՌԴ նախագահի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ստեղծված պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարեւորությունը եւ միջազգային հանրության կողմից այդ ուղղությամբ հստակ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը։

Никол Пашинян провел очередной телефонный разговор с Эммануэлем Макроном
Премьер-министр Никол Пашинян провел очередной телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Премьер-министр Пашинян проинформировал собеседника о продолжающихся боевых действиях в Нагорном Карабахе и происходящих в этом контексте развитиях.
Эммануэль Макрон подчеркнул важность установления режима прекращения огня и проведения переговоров по мирному урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и призыва президента России Владимира Путина от 8 октября. Президент Франции также добавил, что находится в прямой связи с президентом РФ.
Никол Пашинян подчеркнул важность реализации права Нагорного Карабаха на самоопределение в нынешних условиях и необходимость того, чтобы международное сообщество предприняло четкие шаги в этом направлении.