Մելքումյանն ու Կոպիրկինը քննարկել են ՀՀ քաղաքացիների ՌԴ մեկնելու հետ կապված խնդիրը
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ, Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանն այսօր հանդիպել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
«Ի թիվս երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի՝ քննարկել ենք նաև այս փուլում լուրջ հրատապություն ունեցող՝ մեր հայրենակիցների Ռուսաստանի Դաշնություն մեկնելու հնարավորության հարցը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների պետական կառույցների կողմից հնարավորության դեպքում, անշուշտ, կգտնվեն անհրաժեշտ լուծումներ:
Քննարկվել են նաև վերջին շրջանում հայկական պետհամարանիշներով Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանված ավտոմեքենաների՝ ՌԴ-ում մաքսազերծման և հաշվառման հետ կապված խնդիրները: Այդ հարցը առաջիկայում կքննարկվի ԵԱՏՄ համապատասխան կառույցներում:
Դեսպանի հետ քննարկվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության մարզերի միջև առկա առևտրատնտեսական և մշակութային հարաբերությունների առկա վիճակը և առավել արդյունավետ ինտեգրման հարցերը»,- գրել է պատգամավորը Facebook-ի իր էջում:

Мелкумян и Копыркин обсудили возможности выезда граждан Армении в Россию
Член парламентской фракции "Процветающая Армения", председатель Постоянной комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции Микаел Мелкумян сегодня встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в Армении Сергеем Копыркиным.
"В числе различных вопросов, представляющих двусторонний интерес, мы обсудили также имеющую на данном этапе серьезную актуальность возможность въезда в Российскую Федерацию наших соотечественников и выразили надежду на то, что в ближайшее время государственные структуры двух стран при возможности, несомненно, найдут необходимые решения этой проблемы.
Были обсуждены также вопросы, связанные с растаможкой и регистрацией в РФ автомобилей, экспортированных в Российскую Федерацию с армянскими госномерами.
В ходе встречи с послом были обсуждены также вопросы интеграции, торгово-экономического и культурного сотрудничества между областями Республики Армения и Российской Федерации», - написал депутат на своей странице в Facebook.