Իրանական Շիրազում ու մի քանի բնակավայրերում իրավիճակը անվերահսկելի է, հրդեհել են բանկեր, ինտերնետ չկա. իրանահայ լրագրող
Իրանահայ լրագրող Ռուբիկ Մինասյանը, որն այժմ Հայաստանում է, Իրանում ստեղծված լարված իրավիճակին ծանոթանում է հիմնականում Թվիթերի միջոցով, այն էլ՝ ոչ ամբողջական: «Ինֆորմացիան, որ Իրանից դուրս է գալիս հիմնականում Իրաքին սահմանակից շրջաններից է, որտեղ հեռախոսի հասանելիություն կա:
Այնտեղից մարդիկ կարողանում են ինչ-որ կցկտուր տեղեկություններ հաղորդել, որ ենթադրենք՝ խոսել ենք Թեհրանի հետ, այնտեղ իրավիճակը ավելի հանդարտ է, բայց շատ քաղաքներում անվերահսկելի է: Այս պահին Իրանում ինտերնետ չկա, հեռախոսի հասանելիությունը գրեթե զրոյական է, բջջային հաղորդագրությունները հասնում են հինգ-վեց ժամ ուշ», - PrimeNews.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացրեց իրանահայ լրագրողը:
Նրա խոսքով, Շիրազում ու մի քանի քաղաքային բնակավայրերում իրավիճակն անվերահսկելի է՝ բանկերը, ոստիկանական կետերը, բենզալցակայանները բոլորը հրդեհել են, իսկ ահա Քերմանշահում ուղիղ կրակ են բացել ժողովրդի վրա: «Այն, որ ինտերնետ չկա, այն, որ հեռախոսային կապը սարսափելի է, դա նշանակում է, որ իրավիճակն այնպես չէ, ինչպես հայտարարում են որոշ փորձագետներ՝ նշելով, թե դա նորմալ է, հատուկ է Իրանին», -հավելեց Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ վերջին իրադարձությունների հետևանքով պետությունը օրական 36 մլն դոլարի վնաս է կրում:
Ըստ լրագրողի, նույնիսկ Թեհրանի օդանավակայանի կայքը չի աշխատում ու դեպի Թեհրան չվերթների մասին որևէ տեղեկություն չկա: Իրանահայ լրագրողը դժվարանում է նշել, թե արդյոք սա հեղաշրջո՞ւմ է, ինչպես այս ամենը կավարտվի, բայց հիշում է, որ նման իրավիճակ երկրում եղել է նաև 15 տարի առաջ, սակայն միևնույն է, ինտերնետի այս աստիճան բացակայություն չի եղել:
«Մեկնաբանություներ կան, որ սա իրանական հոգևոր առաջնորդին հարող խորհրդի կողմից հեղաշրջման փորձ է նախագահի դեմ: Քանի որ ամեն ինչ փակ է, դժվար է հասկանալ՝ ինչ է կատարվում, ինչ նպատակով է կատարվում:
Պետությունն էլ փակել է, որ ինֆորմացիա չհասնի մարդկանց: Բացի այդ, զոհերի մասին տարբեր տվյալներ կան՝ ասում են՝ 100-ից ավելի են, ձերբակալվածների թիվը անցնում է հազարից: Իրանական լրատվական կայքերից մեկը, որ մի երկու ժամ հասանելի էր եղել, հաղորդել էր մարզերից մեկի ղեկավարի հայտարարությունը, որի համաձայն ավելի քան 3000 անձ ձերբակալված է», - ներկայացրեց Մինասյանը: Նկատենք, որ Իրանում դժգոհությունների ալիքը բարձրացել էր բենզինի գնի թանկացման հետևանքով:

В иранском Ширазе и нескольких населенных пунктах ситуация неконтролируема, сожжены банки, интернета нет. иранский журналист
Иранский журналист армянского происхождения Рубик Минасян, который сейчас находится в Армении, получает информацию о последних событиях в Иране в основном посредством Twitter, да и то неполноценную.
Как сообщил он в беседе с PrimeNews.am информация поступает в основном из приграничных с Ираком районов, где связь хоть и с перерывами, но все же есть. «Иранцы, живущие в приграничных с Ираком райнонах, по внутренней сети связываются с родными и близкими, живущими в других областях. Они говорят, что ситуация в Тегеране относительно спокойная, но во многих городах и населенных путнктах она вышла из-под контроля. На данный момент в Иране нет интернета, доступность телефона практически нулевая, мобильные сообщения доходят на пять-шесть часов позже»,- сообщил журналист.
По его словам, в Ширазе и нескольких городских населенных пунктах ситуация вышла из-под контроля: участники акции подожгли банки, полицейские пункты, бензозаправочные станции, а вот в Керманшахе открыли прямой огонь по народу.  «Отсутствие интернета и перебои с телефонной связью говорят о том, что ситуация в стране очевидно не такая, какую пытаются представить некоторые эксперты, заявляя, что это обычные для Ирана акции протеста»,- добавил Минасян, подчеркнув, что в результате последних событий государство несет ежедневный ущерб в размере $ 36 млн.
По словам журналиста, даже сайт тегеранского аэропорта не работает, и информации о рейсах нет.  Он затрудняется сказать, является ли это попыткой переворота, и как будут развиваться процессы дальше, но помнит, что подобные события произошли в стране и 15 лет назад, однако, даже тогда связь и интернет были доступны.
"Бытует мнение о том, что это попытка государственного переворота со стороны Совета, примыкающего к иранскому духовному лидеру. Поскольку доступа к информации нет, трудно понять, что и с какой целью происходит. А государство специально блокирует информацию, чтобы люди не знали, что на самом деле происходит в стране. Данные о погибших расходятся – одни  говорят о 100 человек, другие больше. Число задержанных превысило тысячу. Один из иранских информационных порталов, который был доступен в течение двух часов, со ссылкой на руководителя одного из иранских областей,  сообщил о наличии более 3000 задержаных», - подытожил Минасян.