Հուսով ենք, որ Երևանում կգերիշխի մեր հարաբերությունների զարգացումը շարունակելու քաղաքական կամքը. Պեսկով
Այժմ մեզ համար բավական բարդ շրջան է մեր բարեկամ, եղբայրական Հայաստանի հետ հարաբերություններում։ Այն նույնիսկ ավելի քան եղբայրական է, քանի որ մեզ մոտ ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում, և, ի դեպ, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի: Այս մասին aif.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ խոսելով ԱՊՀ երկրների հետ ՌԴ-ի հարաբերությունների մասին:
՛՛Այդ հայերի տնտեսական ակտիվությունը մինչ օրս շատ մեծ տոկոս է տալիս Հայաստանի համախառն բյուջեում։ Մարդիկ այնտեղ գումար են փոխանցում, խոսքը տարեկան մի քանի միլիարդ դոլարի մասին է։ Սակայն Կովկասյան տարածաշրջանը, ցավոք, գրավում է տարբեր արտատարածաշրջանային ուժերի ուշադրությունը։ Մենք համոզված ենք, որ այդ ուժերի մասնակցությունը պետք է խիստ սահմանափակվի, քանի որ այն ի վիճակի չէ այնտեղ կայունություն և բարգավաճում բերել: Ուստի, հուսով ենք, որ Երևանում կգերիշխի մեր հարաբերությունների զարգացումը շարունակելու քաղաքական կամքը, և մենք այդ բարդ շրջանը հաջողությամբ կանցնենք՛՛,-հույս է հայտնել Պեսկովը:
Նա նաև հավելել է, որ ԱՊՀ երկրները ՌԴ-ի արտաքին քաղաքականության գլխավոր գերակայությունն են, գրեթե բոլորի հետ իրենք ունեն շատ առաջադեմ երկկողմ հարաբերություններ:
՛՛Ցավոք, դա չի վերաբերում Վրաստանին և Մոլդովային։ Իսկ եթե խոսենք մնացածի մասին, ապա մենք բացարձակ հարգանքով ենք վերաբերվում նրանց ինքնիշխանությանը։ Եվ միաժամանակ հիշում ենք մեր ընդհանուր պատմությունը, մեր տնտեսական փոխկախվածությունը, որը ձևավորվել է ԽՍՀՄ տարիներին։ Այո, այժմ այդ երկրներն ունեն զարգացման իրենց հետագիծը, բայց ընդհանուր ինտեգրացիոն գործընթացներին հավատարմությունը պահպանվում է։ Մենք ունենք ամենաառաջադեմ ինտեգրումը Բելառուսի հետ, որը մեր ամենամոտ գործընկերն ու դաշնակիցն է։ Մենք փաստացի ընդհանուր տնտեսական տարածք ունենք ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հետ։ Կան նաև համագործակցության այլ ձևաչափեր՝ կապված քաղաքականության, անվտանգության և այլնի հետ։ Ինտեգրման այս բոլոր տեսակները գործունակ են, դրանց ներուժը դեռ լիովին բացահայտված չէ ։ Ինչ-որ տեղ, իհարկե, խնդիրներ են առաջանում, երբ խոսքը վերաբերում է այդքան սերտ փոխգործակցությանը, առանց խնդիրների չի կարող լինել։ Բայց հարաբերությունների գործընկերային բնույթը թույլ է տալիս կառուցողական կերպով հաղթահարել այս ամենը՛՛,-նշել է Պեսկովը:

Надеемся, что в Ереване возобладает политическая воля на продолжение развития наших отношений: Песков
Сейчас для нас довольно сложный период в отношениях с нашей дружественной, братской Арменией. Она даже более чем братская, потому что у нас проживает больше армян, чем в самой Армении, и, кстати, граждан Российской Федерации. об этом в интервью aif.ru заявил пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков, говоря об отношениях России со странами СНГ.
''Экономическая активность этих армян до сих пор составляет очень большой процент в валовом бюджете Армении. Люди переводят туда деньги, речь идет о нескольких миллиардах долларов в год. Однако Кавказский регион, к сожалению, привлекает внимание различных внерегиональных сил. Мы убеждены, что участие этих сил должно быть сильно ограничено, ибо оно не способно принести туда стабильность и процветание. Поэтому мы надеемся, что в Ереване будет преобладать политическая воля к продолжению развития наших отношений, и мы успешно пройдем этот сложный период'', -выразил надежду Песков.
Он также добавил, что страны СНГ являются главным приоритетом внешней политики России, почти со всеми у них очень развитые двусторонние отношения.
''К сожалению, это не касается Грузии и Молдовы. А если говорить об остальном, то мы относимся к их суверенитету с абсолютным уважением. И в то же время мы помним нашу общую историю, нашу экономическую взаимозависимость, которая сформировалась в годы СССР. Да, сейчас у этих стран своя траектория развития, но приверженность общим интеграционным процессам сохраняется. У нас самая передовая интеграция с Беларусью, который является нашим ближайшим партнером и союзником. У нас фактически общее экономическое пространство с государствами-членами ЕАЭС. Существуют и другие форматы сотрудничества, связанные с политикой, безопасностью и т. д. Все эти виды интеграции работоспособны, их потенциал еще не полностью раскрыт. Где-то, конечно, возникают проблемы, когда дело доходит до такого тесного взаимодействия, без проблем не обойтись. Но партнерский характер отношений позволяет конструктивно со всем этим справляться'',-отметил Песков.