Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը չի քննարկվի. Ստանոն՝ ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ հանդիպման մասին
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խոսնակ Պիտեր Ստանոն հերքել է ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ Բաքվի պնդումները:
Պատասխանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների հարցերին՝ նա ՛՛ոչ ճշգրիտ՛՛ է անվանել ապրիլի 5-ին Ժնևում կայանալիք հանդիպման բնույթի մասին տեղեկատվությունը:
՛՛Ճիշտ չէ, որ նիստը նվիրված է լինելու անվտանգության երաշխիքներին։ Այն չի անդրադառնա այլ հարցերի, բացի ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ հարաբերություններից։
Այսինքն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ բանակցությունների հարցերը չեն քննարկվի:
Հիմնական ուշադրությունը կենտրոնանալու է Հայաստանի տնտեսության կայունության և այդ երկրի հետ երկկողմ համագործակցության վրա:
ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը կիսում են Հայաստանի և տարածաշրջանի կայուն, խաղաղ, անվտանգ և Բարգավաճ ապագային աջակցելու հանձնառությունը:
Սա հնարավորություն կընձեռի քննարկել Հայաստանի հետ համագործակցության խորացումը՝ ԵՄ-Հայաստան երկկողմ գործընկերության հիման վրա նրա տնտեսության ամրապնդման նպատակով ։
Կայուն Հայաստան՝ նշանակում է կայուն Հարավային Կովկաս։ Մեր ջանքերն ուղղված չեն ինչ - որ մեկի դեմ, այլ բխում են ողջ տարածաշրջանի եւ նրա կայունության շահերից՛՛,-նշել է Ստանոն:

Вопрос нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном обсуждаться не будет: Стано о встрече Армения-США-ЕС
Пресс-секретарь ЕС по иностранным делам и политике безопасности Питер Стано опроверг утверждения Баку относительно трехсторонней встречи ЕС-США-Армения.
Отвечая на запросы азербайджанских СМИ, он назвал «неточной» информацию о характере предстоящей встречи 5 апреля в Женеве.
«Неправда, что заседание будет посвящено «гарантиям безопасности». Она не будет затрагивать иные вопросы, кроме двусторонних отношений ЕС/США-Армения.
То есть, вопросы нормализации отношений и мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном обсуждаться не будут.
Основное внимание будет сосредоточено на устойчивости экономики Армении и двустороннем сотрудничестве с этой страной».
ЕС и США разделяют приверженность поддержке стабильного, мирного, безопасного и процветающего будущего Армении и региона.
«Это будет возможность обсудить углубление сотрудничества с Арменией в целях укрепления ее экономики на основе двустороннего партнерства ЕС и Армении.
Стабильная и устойчивая Армения означает стабильный Южный Кавказ. Наши усилия не направлены против кого то, а в интересах всего региона и его стабильности", - отметил Стано.