Առանց հասարակական-քաղաքական կոնսենսուսի մթնոլորտի ձևավորրման Հայաստանում լուրջ տնտեսական աճի մասին խոսել անկարելի է. Արամ Սաֆարյան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը 2015 թվականից ի վեր 6 ամիսը մեկ ներկայացնում է ՀՀ տնտեսական զարգացման դինամիկան ՀՀ-ի ԵԱՏՄ անդամակցության համատեքստում: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը:
«Մեր վերլուծություններում մենք դուրս չենք գալիս գիտական, փորձագիտական շրջանակներից` տուրք չտալով քաղաքական` ընդդիմադիր, կամ իշխանամետ տրամադրություններին: Այդ իսկ պատճառով մեր անաչառ, զուտ գիտական վերլուծությունները մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում հանրային, փորձագիտական շրջանակներում»,- նշեց վերլուծաբանը:
Ըստ նրա` փորձագիտական ակումբի վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ անցյալ տարվա նեգատիվ տնտեսական զարգացումների ֆոնին, ինչը պայմանավորված էր կորոնավիրուսի պանդեմիայով և պատերազմով, այս տարի նկատվում է դրական դինամիկա տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում, ինչը հույս է ներշնչում:
«Զարգացման հույս է ներշնչում նաև այն, որ մեր ԵԱՏՄ գործընկերների` մասնավորապես Ռուսաստանի և Ղազախստանի տնտեսությունները դուրս են եկել կայուն աճի ուղի, ինչը չի կարով դրական չանդրադառնալ նաև հայաստանյան տնտեսության վրա»,- նշեց փորձագետը:
Սակայն, ըստ Սաֆարյանի, շատ բան է կախված լինելու կառավարության հմտություններից` բիզնեսը զարգացման խնդիրների շուրջ համախմբելու ունակությունից: «Եթե մենք 7-8 տարի կարողանանք ապահովել տարեկան 7% տնտեսական աճ, մենք կկարողանանք կրկնապատկել մեր ՀՆԱ-ն և թույլ զարգացած տնտեսություններից համալրել զարգացող երկրների շարքը: Բայց դրա համար պետք է նաև հասարակական համախմբում նշված նպատակի շուրջ»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Նա նաև հավելեց, որ ներկայումս Հայաստանում աճում է թե ներկրումը, թե արտահանումը, ընդ որում, արտահանումը ավելի մեծ տեմպերով, ինչը նաև պայմանավորված է ԵԱՏՄ անդամակցությամբ: Ընդ որում արտահանման ծավալների մեծացման համար, ըստ փորձագետի, մեծ պոտենցիալ կա:
Սաֆարյանը նաև հավելեց, որ ՌԴ-ն եղել, մնում է և տեսանելի ապագայում կմնա մեր հիմնական քաղաքական և տնտեսական դաշնակիցը, ամենա մեծ ներդնողը և ամենաառաջնային արտահանման շուկան: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ինչպես նշեց փորձագետը, ՀՀ-ն պետք է մեծացնի ՌԴ-ի հետ տնտեսական համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
Նա նաև հավելեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պարտավոր է օգնության ձեռք մեկնել զբոսաշրջության ոլորտին, առանց դրա զբոսաշրջության ծավալները չեն մեծանա: Մինչդեռ կառավարության հոգածության ներքո ոլորտի ցուցանիշները 2023 թվականին կհասնեն 2019-ի մակարդակին:
«Շատ կարևոր է, որ մեր երկրում քաղաքական դիսկուրսների, բախումների, դեբատների ֆոնին ձևավորվի քաղաքական-հասարակական կոնսենսուս, ինչը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության աճին, առանց այդպիսի մթնոլորտի ձևավորման տնտեսական լուրջ աճի մասին մենք կարող ենք մոռանալ»,- եզրափակեց վերլուծաբանը:

Без формирования атмосферы общественно-политического консенсуса говорить о серьезном экономическом росте в Армении невозможно: Арам Сафарян
Евразийский экспертный клуб с 2015 года раз в 6 месяцев представляет динамику экономического развития Армении в контексте членства в ЕАЭС. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
«В наших анализах мы не выходим за рамки научных, экспертных оценок, не поддаемся политическим - оппозиционным или провластным настроениям. Поэтому наши объективные, сугубо научные анализы представляют большой интерес в общественных и экспертных кругах», - отметил аналитик.
По его словам, анализы экспертного клуба показывают, что на фоне негативных экономических развитий прошлого года, что было обусловлено пандемией коронавируса и войной, в этом году наблюдается положительная динамика почти во всех отраслях экономики, что вселяет надежду.
«Надежду вселяет и то, что экономики наших партнеров по ЕАЭС, в частности, России и Казахстана, вышли на путь стабильного роста, что не может не сказаться и на армянской экономике», - отметил эксперт.
Однако, по словам Сафаряна, многое будет зависеть от навыков правительства – его способности консолидировать бизнес вокруг процессов развития. «Если мы в течение 7-8 лет сумеем обеспечить ежегодный 7% - ый экономический рост, мы сможем удвоить наш ВВП и из слаборазвитых экономик пополнить ряды развивающихся стран. Но для этого нужна и общественная консолидация вокруг отмеченной цели», - заметил Сафарян.
Он также добавил, что в настоящее время в Армении растет как импорт, так и экспорт, причем экспорт более высокими темпами, что также обусловлено членством в ЕАЭС. Причем, по его словам, для роста экспорта есть большой потенциал.
Сафарян также добавил, что РФ была, остается и в обозримом будущем останется нашим основным политическим и экономическим союзником, самым крупным инвестором и самым приоритетным рынком экспорта. Учитывая это обстоятельство, как отметил эксперт, Армения должна увеличить экономическое сотрудничество с РФ во всех сферах.
Он также добавил, что правительство Армении обязано протянуть руку помощи сфере туризма, без этого объемы туризма не увеличатся. Между тем, по его словам, под опекой правительства показатели сферы к 2023 году достигнут уровня 2019 года.
«Очень важно, чтобы в нашей стране на фоне политических дискурсов, столкновений, дебатов сформировался общественно-политический консенсус, что будет способствовать росту экономики Армении, без формирования такой атмосферы мы можем забыть о серьезном экономическом росте», - заключил аналитик.