ԵԱՏՄ-ի՝ ՀՀ տնտեսական արտահանման և ներկրման ցուցանիշները լավատեսություն են  ներշնչում․ Արամ Սաֆարյան
ԵԱՏՄ-ի ՀՀ տնտեսական արտահանման և ներկրման ցուցանիշները լավատեսություն են  ներշնչում։ Այս մասին «Հայաստանի տնտեսությունը 2020թ. առաջին կիսամյակում ԵԱՏՄ-ում մեր երկրի անդամության համատեքստում» խորագրով ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի՝ չնայած համավարակի հասցրած ահռելի վնասին, հարկ է, որ ՀՀ-ն կարողանա տեսնել երևույթներ, որոնք տնտեսությանը տարեկան կտրվածքով կկարողանան լավատեսություն ներշնչել։
«Անցած տարվա համեմատ գյուղատնտեսության աճը վերջին 6 ամսում նույնպես լավատեսություն է ներշնչում, կիսամյակային տվյալներով գյւողատնտեսական ապրանքների արտահանման աճ է նկատվում և սա նույնպես պետական ուշադրության արդյունք է: Սակայն մյուս ոլորտներում ունենք անկում, հատկապես ուշադրություն ենք հրավիրում տրանսֆերտներին, որոնց ծավալը 2020 թվականի առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա ցուցանիշի հետ համեմատած, շատ ծանր անկում է արձանագրել՝ 30 տոկոս: Ուղիղ տրանսֆերտների 70 տոկոսը Ռուսաստանից մեր ՀՆԱ-ի մինչև 10-12 տոկոսն էր տարեկան ապահովումն և այս ծանր անկումը մեր սոցիալական ցուցանիշների վրա տարվա կտրվածքով իր  ազդեցությունը ցույց է տալու»,- նշեց Սաֆարյանը:
Փորձագետի փոխանցմամբ՝ ՀՀ-ում սկսել են լավագույն կերպով մտածել տնտեսության արդիականացմն մասին՝ օգտագործելով Եվրասիական տնտեսական միության ընձեռնած հնարավորությունները: Նա ընդգծեց՝ նույնիսկ ընդհանուր ցուցանիշների անկման պայմաններում ԵԱՏՄ-ի ՀՀ տնտեսական արտահանման և ներկրման ցուցանիշները լավատեսություն են  ներշնչում:
Սաֆարյանը կարևոր համարեց, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանում խոշորագույն ներդրողը, ՌԴ-ն է ընդունում մեր ամենամեծ թվով աշխատանքային միգրանտներին և ռուսաստանյան շուկայի հնարավորություններն օգտագործելը դառնում է ռազմավարական կարևորության խնդիր:
«Աճել է ՀՀ-ից արտահանումը թե՛ Բելառուս, թե՛ Ղազախստան, իսկ դեպի Ռուսաստան արտահանման աճի երեք տարվա ցուցանիշը այս տարի անկում է գրանցել, բայց առկա է ՌԴ-ից ներկրման աճի էական ավելացում՝ 17 տոկոսով, ինչպես նաև ներկրման ծավալի ավելացում Բելառուսից: Չնայած այս ցուցանիշներին, հնարավոր է ակնկալել 2020 թվականի երկրորդ կիսամյակում արտահանման 2-5 տոկոս աճ, ինչը կգա ապացուցելու, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի փորձագետները ճիշտ էին, երբ պնդում էին, որ ԵԱՏՄ շուկայի կարողությունները առաջիկա տարիներին կապահովեն արտահանման աճ:
Շատ կարևոր է, որ հետևողականորեն ավելացնել արտահանման ծավալները, քանի որ միայն նման պայմաններում է հնարավոր բարելավել ՀՆԱ-ի և արտահանման հարաբերակցությունը և Հայաստանը դարձնել արտահանող երկիր՝ տնտեսական ավելի առողջ, ամուր կառուցվածքով: Այսպիսով մենք ուշադրություն ենք դարձրել այն հանգամանքին, որ շարունակվում է զուսպ, բայց հետևողական կերպով դիվերսիֆիկացվել մեր արտահանման ընդհանուր ծավալը. եթե ԵԱՏՄ-ին անդամակցության առաջին տարում բացարձակ գերակշռում էին ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, ապա հիմա մեր արտահանման ծավալները ավելի դիվերսիֆիկացված են, մեծացել է և՛ գյուղմթերքների, և՛ վերամշակվող արտադրանքի ծավալները, ինչպես նաև 51 տոկոսով ավելացել է կաթնամթերթի արտահանման ծավալը դեպի եվրասիական շուկա: Արտահանման դիվերսիֆիկացիան պետք է շարունակել, ինչի համար ջանքեր պետք է գործադրի ինչպես պետությունը, այնպես էլ մասնավոր հատվածն ու ներկրողները»,-շեշտեց Սաֆարյանը:

Несмотря на ущерб, нанесенный эпидемией коронавируса экономике Армении, есть предпосылки, внушающие оптимизм: Сафарян
Несмотря на огромный ущерб, нанесенный эпидемией коронавируса экономике и социальной сфере Армении, есть предпосылки, которые внушают некоторый оптимизм. Об этом в ходе онлайн пресс-конференции, организованной Евразийским экспертным клубом, сообщил координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян, представляя доклад «Экономика Армении в первом полугодии 2020 года в контексте членства страны в ЕАЭС».
По его словам, консолидированное мнение членов Евразийского клуба экспертов состоит в том, что в последние три года наблюдается стабильный рост промышленного производства, что свидетельствует, что это направление не только находится в центре государственной политики, но и свидетельствует, что Армения начала модернизацию экономики, используя возможности, которые предоставляет Евразийский экономический союз.
"По сравнению с прошлым годом рост сельского хозяйства за последние 6 месяцев также внушает оптимизм. Согласно  данным за первое полугодие 2020 года наблюдается рост экспорта сельхозпродукции, что тоже результат госполитики. Однако у нас наблюдается спад по другим направлениям, в частности по трансфертам, объем которых в первой половине 2020 года по сравнению с предыдущим годом зафиксировал очень существенное снижение - 30 процентов. Не будем забывать, что 70% прямых трансфертов из России составляли до 10–12% нашего ВВП ежегодно. Очевидно, что этот резкий спад серьезно отразится на социальных показателях этого года", - сказал Сафарян.
Однако даже в условиях снижения общих показателей, подчеркнул аналитик, показатели экспорта и импорта Армении в рамках ЕАЭС внушают оптимизм. По его словам, экспорт из Армении как в Беларусь, так и в Казахстан увеличился, в то время, экспорт в Россию снизился. Хотя в последние три года в этом направлении наблюдался стабильный рост. Но наблюдается значительное увеличение импорта из России (17%). Арам Сафарян подчеркнул, что, несмотря на эти показатели, можно ожидать увеличения экспорта на 2-5% во второй половине 2020 года, что докажет правоту экспертов Евразийского экспертного клуба, заявлявших, что еозможности рынка ЕАЭС увеличат объемы экспорта в ближайшие годы.
"Последовательно увеличивать объемы экспорта вполне возможно, потому что только в таких условиях можно улучшить соотношение ВВП и экспорта, сделать Армению страной-экспортером с более здоровой и сильной экономической структурой. Таким образом, мы обращаем внимание на то, что общий объем нашего экспорта сдержанно, но последовательно диверсифицируется. Если в первый год членства в ЕАЭС в корзине экспорта Армении преобладали алкогольные и безалкогольные напитки, то сейчас объемы нашего экспорта более диверсифицированы, увеличились объемы сельхозпродукции и продуктов переработки. Также вырос объем экспорта молочной продукции на 51%. Это означает, что нужно продолжить диверсификацию экспорта, для чего необходимо приложить усилия как государству, так частному сектору и импортерам", - подчеркнул Арам Сафарян.
Спикер подчеркнул, что Россия продолжает оставаться крупнейшим инвестором в Армению, принимает большинство наших трудовых мигрантов, и использование возможностей российского рынка становится делом стратегической важности. Сафарян также поблагодарил Россию за отправку мобильной лаборатории в Армению, направление военных врачей и помощь Вооруженным силам РА.
Резюмируя Сафарян отметил, что экспертное сообщество Армении считает необходимым формирование в рамках ЕЭК Центра по изучению общественного мнения, который, по меньшей мере, дважды в год проводил бы качественные исследования общественных настроений и ожиданий в странах Евразийского союза.