ԱՄՆ-ն 120 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ կտրամադրի Հայաստանին
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության միջև նախատեսվում է դրամաշնորհային համաձայնագիր ստորագրել։
Համագործակցության շրջանակներում Վաշինգտոնը 120 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ կտրամադրի Երևանին։ Դրամաշնորհային համաձայնագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարության և տնտեսական կայունության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացում:
68, 565 մլն դոլար ուղղվելու է ժողովրդավարության խթանմանը, իսկ 51,435 մլն դոլարը՝ տնտեսական անվտանգության բարելավման համար:
«Հաշվի առնելով COVID-19 համավարակով և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված ցնցումները, ինչպես նաև 2021թ. կայացած արդար և թափանցիկ խորհրդարանական ընտրությունները՝ սույն փաստաթղթով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանձնառություն է վերցնում աջակցելու Հայաստանի Հանրապետությանը՝ արդյունավետ և հաշվետու կառավարման կայացման, ժողովրդավարական ձեռքբերումները պահպանելու, ինչպես նաև տնտեսական մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղություններով»,- նշված է նախագծում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե շատ կարևոր համաձայնագիր է։
«Մենք  թվային բարեփոխումների  շատ կարևոր մի փուլում ենք ու  քաղաքական առումով չպետք է մոռանանք խնդրի մասին, որն ունենք. ընտրական գործընթացը պետք է  տեղի ունենա մեկ միասնական փաստաթղթով ու դա պետք է լինի նույնականացման քարտը, սա շատ կարևոր  է, ու ես ուզում եմ, որ մենք կենտրոնանանք այս խնդրի վրա», - կառավարության նիստում նշեց նա։

США предоставят Армении грант в размере 120 миллионов долларов
США предоставят Армении грант в размере 120 миллионов долларов․ Это очень важное соглашение. Об этом на сегодняшнем заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя грантовое соглашение между Правительством Республики Армения и Агентством международного развития Соединенных Штатов Америки.
В рамках сотрудничества Вашингтон предоставит Еревану грант в размере 120 миллионов долларов, целью которого является содействие Армении в процессе реформ, направленных на укрепление демократии и экономической стабильности.
Таким образом, 68 565 миллионов долларов будут направлены на стимулирование демократии, а 51 435 миллионов долларов - на улучшение экономической безопасности.
В проекте, в частности, отмечается: «Принимая во внимание потрясения, вызванные пандемией COVID-19 и войной против Нагорного Карабаха, а также факт состоявшихся в 2021 году справедливых и прозрачных парламентских выборов, настоящим документом Соединенные Штаты Америки берут на себя обязательство содействовать Республике Армения в направлении становления эффективного и подотчетного управления, сохранения демократических достижений, а также преодоления экономических вызовов».
Со своей стороны Никол Пашинян добавил: «Мы находимся на очень важном этапе цифровых реформ и должны акцентировать внимание на одной приоритетной в этом плане задаче - избирательный процесс должен проходить посредством единого документа - идентификационной карты. Это очень важно, и я хочу, чтобы мы сосредоточились на этой проблеме».