Հայաստանը չի հանձնել «օկուպացված 8 ադրբեջանական գյուղ». Ադրբեջանի ԱԳՆ
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն վերջնագրի ձեւով Հայաստանից պահանջում է 8 «օկուպացված» գյուղ։ Պահանջը ներկայացված է գերատեսչության հայտարարությունում։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, նոյեմբերի 9-ի առիթով արված հայտարարությունում հավաստիացվում է, որ «Հայաստանը ընտրել է խաղաղության համաձայնագրի բանակցություններին խոչընդոտելու ուղին՝ շարունակելով ռազմաքաղաքական սադրանքները եւ ականապատումը, նախկինի պես ստեղծում է սպառնալիք խաղաղության գործընթացի, մեր քաղաքացիների կյանքի համար, խանգարում է տարածաշրջանում վերականգնման եւ վերակառուցման աշխատանքներին։ Հայկական կողմը, ի հեճուկս ստանձնած պարտավորությունների, ոչ միայն Ադրբեջանի տարածքից դուրս չի բերել հայկական զինված ուժերը, որոնք տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են, այլեւ շարունակել է նրանց նյութական եւ ֆինանսական աջակցությունը, չի դադարեցրել զենքի, ռազմական տեխնիկայի եւ ականների անօրինական առաքումը Ադրբեջանի տարածք։ Հայաստանը նաեւ Ադրբեջանին չի հանձնել 8 ադրբեջանական գյուղեր, որոնք մինչ այժմ օկուպացիայի մեջ են»։
Հիշեցնենք, որ խոսքը 8 այսպես կոչված անկլավային գյուղերի մասին է Տավուշի եւ Արարատի մարզերում։ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ նախկին խորհրդային սահմանները անկախություն ստացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ փոխվել են Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների ընթացքում։ Արդյունքում՝ կան ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական անկլավներ։ Բայց հայկական օկուպացված տարածքների մասին Բաքվում նախընտրում են լռել։

МИД Азербайджана в ультимативной форме требует у Армении 8 сел
МИД Азербайджана в ультимативной форме требует у Армении 8 «оккупированных» сел. Соответствующее требование отражено в заявлении ведомства.
Как сообщает АПА, в заявлении, приуроченном к 9 ноября, утверждается, что «Армения выбрала путь препятствования переговорам по мирному соглашению, продолжая военно-политические провокации и минирование, по-прежнему создает угрозу мирному процессу, жизни наших граждан, препятствует работам по восстановлению и реконструкции в регионе. При этом армянская сторона, вопреки взятым на себя обязательствам, не только не вывела с территории Азербайджана армянские вооруженные силы, являющиеся основной угрозой миру и безопасности в регионе, но и продолжила их материальную и финансовую поддержку, не прекратила незаконную переброску оружия, военной техники и мин на территории Азербайджана. Армения также не передала Азербайджану 8 азербайджанских сел, которые до сих пор находятся под оккупацией».
Напомним, что речь идет о 8 так называемых анклавных селах в Тавушской и Араратской областях. Во время первой Арцахской войны бывшие советские границы между получившими независимость Арменией и Азербайджаном были изменены в ходе боевых действий, развязанных самим Азербайджаном. В итоге есть как армянские, так и азербайджанские анклавы. Однако об оккупации армянских территорий в Баку предпочитают молчать.