Ադրբեջանցի պաշտոնյան առաջարկել է «Զանգեզուրի միջանցքը» ներառել Ադրբեջանի զարգացման ծրագրում
Ադրբեջանի թվային զարգացման եւ տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիեւն առաջարկել է «Զանգեզուրի միջանցքը» ներառել Ադրբեջանի զարգացման ծրագրում։
«Զանգեզուրի միջանցքի ներառումը Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների «ճանապարհային քարտեզում» կարող է խթան հանդիսանալ Միջին միջանցքի զարգացման համար»,- ասել է Նաբիեւը «Միջազգային տրանսպորտային-լոգիստիկ միջանցք. զարգացման ազդակներ Զանգիլանից» թեմայով միջազգային համաժողովում, տեղեկացրել է APA-ն։
Նա ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը մեծ պոտենցիալ ունի որպես Միջին միջանցքի մաս Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ փոխադրումներում». «Խորհրդային Միության ժամանակներում Զանգեզուրի միջանցքով տեղափոխվում էր 7-12 մլն տոնա բեռ։ Բայց, ցավոք, Հայաստանը, հակառակ եռակողմ հռչակագրի, վերջին երեք տարիներին միջանցքը չի բացել։  Բայց միշտ կան այլընտրանքներ եւ այլ ընտրություն»։

Азербайджанский чиновник предложил включить «зангезурский коридор» в программу развития Азербайджана
Министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев предложил включить «зангезурский коридор» в программу развития АР.
«Включение Зангезурского коридора в «дорожную карту» на освобожденных территориях Азербайджана может стать толчком для развития Среднего коридора», - заявил Набиев на международной конференции на тему «Международный транспортно-логистический коридор: импульсы развития из Зангилана», передает АПА.
Он сказал, что «зангезурский коридор имеет большой потенциал как часть Среднего коридора в перевозках между Востоком и Западом»: «Во времена Советского Союза через Зангезурский коридор перевозилось 7-12 миллионов тонн грузов. Но, к сожалению, Армения, вопреки трехсторонней декларации, за последние три года не открыла коридор. Однако всегда есть альтернативы и другой выбор».