Ուկրաինային 20 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնություն տրամադրելու ԵՄ պլանը հանդիպել է դիմադրության. ԶԼՄ
Ուկրաինային 20 մլրդ եվրոյի չափով ռազմական օգնություն տրամադրելու Եվրամիության պլանը հանդիպել է դիմադրության եւ կարող է չկայանալ ներկա տեսքով, գրել է Reuters-ը։
ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հուլիսին առաջարկած պլանը նախատեսում էր ամենամյա 5 մլրդ եվրոյի ֆոնդի ստեղծում չորս տարվա ընթացքում, Ուկրաինային աջակցելու համար։
Բայց այժմ, երբ ԵՄ երկրների պաշտպանության նախարարները պատրաստվում են քննարկել այդ առաջարկը, շատ երկրներ, այդ թվում Գերմանիան, կասկածներ են հայտնում այդ գումարի հատկացման նպատակահարմարության առիթով։
Ուկրաինայում 2022թ. պատերազմն սկսվելու պահից ԵՄ երկրները Ուկրաինային արդեն ցուցաբերել են մոտ 25 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնություն՝ սպառազինություն եւ տեխնիկա տրամադրելով։ Բորելի առաջարկը ուղղված էր ֆինանսավորման կայուն մեխանիզմի ստեղծմանը ավելի մեծ՝ Խաղաղության եվրոպական ֆոնդում (որը ԵՄ անդամներին փոխհատուցում է այլ երկրներին ցուցաբերած ռազմական օգնության ծախսերը) այն միջոցների ներառմամբ, որոնք նախատեսված կլինեին Ուկրաինային օգնելու համար։
Չնայած այդ պլանի ընթացիկ կարգավիճակը անորոշ է, ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետները ենթադրում են, որ դրանում կարող են բարելավումներ մտցվել, որպեսզի անդամ երկրները չանհանգստանան, մանավանդ պահանջվող զգալի ֆինանսական պարտավորությունների հարցում։ Գերմանիան, մասնավորապես, ընդգծում է հետագա պարզաբանումների անհրաժեշտությունը, նշել է գործակալությունը։
ԵՄ-ն խնդիրների է հանդիպել նաեւ Ուկրաինային տնտեսական օգնություն ցուցաբերելու հարցում։ Ներկայում ԵՄ երկրները քննարկում են Ուկրաինային 50 մլրդ եվրոյի չափով տնտեսական օգնություն տրամադրելու հարցը։ Սակայն Կիեւին 1 մլն հրետանային արկ եւ հրթիռ մինչեւ մարտ մատակարարելու խնդրի կատարումը հարցականի տակ է։ Հունգարիան ուշացնում է 500 մլն եվրո վճարումները Խաղաղության ֆոնդից՝ այն պատճառով, որ Ուկրաինան հունգարական բանկերից մեկը «սեւ ցուցակ» է մտցրել։ Հունգարիան երաշխիքներ է պահանջում, որ այդ բանկը նորից չի մտցվի սեւ ցուցակ։
«Հաշվի առնելով ԵՄ առանձին երկրների եւ Ուկրաինայի միջեւ շարունակվող բանակցությունները անվտանգության միջոցների փաթեթների վերաբերյալ՝ ԵՄ երկարաժամկետ ռազմական օգնության վերջնական արժեքը որոշելը մնում է դժվար խնդիր։ ԵՄ որոշ դիվանագետներ կարծում են, որ նախնական քառամյա պարտավորությունը, որն առաջարկել է Բորելը, այնքան էլ հավանական չի թվում, իսկ որպես հնարավոր այլընտրանք ի հայտ է գալիս այն մոտեցումը, որը նախատեսում է օգնության տրամադրում տարին մեկ անգամ»,- գրել է Reuters-ը։

СМИ: План ЕС по предоставлению Украине военной помощи в размере до 20 млрд. евро столкнулся с сопротивлением
План Европейского Союза по предоставлению Украине военной помощи в размере до 20 млрд. евро наталкивается на растущее сопротивление стран-членов ЕС и, по мнению дипломатов, может не состояться в нынешнем виде, пишет Reuters.
План, предложенный главой внешнеполитического ведомства ЕС Жозепом Боррелем в июле, предусматривал создание фонда в размере 5 млрд. евро ежегодно в течение четырех лет для поддержки Украины с начала конфликта.
Однако сейчас, когда министры обороны стран ЕС готовятся к обсуждению этого предложения, многие страны, в том числе и Германия, высказывают сомнения в целесообразности заблаговременного выделения столь значительных сумм.
С момента начала войны в Украине в 2022 году страны ЕС и их члены уже оказали Украине военную помощь на сумму около 25 млрд. евро, предоставив вооружение и технику. Предложение Боррелля было направлено на создание устойчивого механизма финансирования путем включения денежных средств, предназначенных для помощи Украине, в более крупный Европейский фонд мира, который возмещает членам ЕС расходы на военную помощь другим странам.
Хотя текущий статус этого плана остается неопределенным, высокопоставленные дипломаты ЕС предполагают, что в него могут быть внесены улучшения, чтобы снять озабоченность стран-членов, особенно в отношении требуемых значительных финансовых обязательств. Германия, в частности, подчеркивает необходимость дальнейших разъяснений, прежде чем продвигать это предложение, отмечает агентство.
Помимо противодействия плану военной помощи, ЕС сталкивается с проблемами и в отношении экономической помощи Украине. В настоящее время страны ЕС обсуждают предложение о предоставлении Украине экономической помощи в размере 50 млрд. евро. Однако способность блока выполнить задачу по поставке Киеву 1 млн. артиллерийских снарядов и ракет к марту следующего года находится под вопросом. Кроме того, Венгрия задерживает выплаты в размере 500 млн. евро из Фонда мира из-за того, что Украина внесла один из венгерских банков в «черный список». Венгрия требует гарантий того, что этот банк не будет вновь внесен в черный список.
«Учитывая сложность и продолжающиеся переговоры по пакетам мер безопасности между отдельными странами ЕС и Украиной, определить окончательную стоимость долгосрочной военной помощи ЕС остается непростой задачей. Некоторые дипломаты ЕС полагают, что первоначальное четырехлетнее обязательство, предложенное Борреллом, становится все менее вероятным, а в качестве возможной альтернативы появляется подход, предусматривающий предоставление помощи раз в год», - пишет Reuters.