Թուրքիան, Ռումինիան եւ Բուլղարիան ստորագրել են հուշագիր Սեւ ծովում ականների դեմ պայքարի մասին
Թուրքիայի, Ռումինիայի եւ Բուլղարիայի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են հուշագիր Սեւ ծովում ականների դեմ պայքարի եւ ռազմածովային խմբի ստեղծման մասին։ Այս մասին տեղեկացրել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Թուրքիայի ՊՆ-ում նշել են, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները վատ պայմաններ են ստեղծել Սեւ ծովում անվտանգության համար։ Հուշագրի համաձայն՝ ականների դեմ պայքարով զբաղվելու են միայն Թուրքիան, Բուլղարիան եւ Ռումինիան։
«Մենք անցած ամռանը որոշել ենք պաշտպանության միջոցներ ձեռնարկել, ստեղծել համատեղ խումբ։ Ընդունվել է որոշում, այն այժմ ստորագրվել է ձեր առջեւ։ Կստեղծվի կոմիտե, որտեղ ձայների մեծամասնությամբ կորոշվի այդ աշխատանքին մասնակցության հարցը»,- ասել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը փաստաթղթի ստորագրման ժամանակ։

Турция, Румыния и Болгария подписали меморандум о борьбе с миннами в Черном море
Минобороны Турции, Румынии и Болгарии подписали меморандум о создании противоминной военно-морской группы в Черном море. Об этом сообщило турецкое оборонное ведомство.
В МО Турции отметили, что военные действия на Украине создали негативные условия для безопасности в Черном море. Согласно меморандуму, борьбой с минной угрозой будут заниматься только Турция, Болгария и Румыния.
«Мы в составе трех стран прошлым летом решили принять меры для защиты, создать совместную группу. Было принято решение и сейчас оно подписанное перед вами. Будет создан комитет, в котором большинством голосов будет решаться вопрос об участии в этой работе», — сказал министр обороны Турции Яшар Гюлер на церемонии подписания документа.