Ռուսաստանում միգրանտներին հունվարի 7-ից կպարտավորեցնեն ՆԳՆ-ին տեղեկացնել երկրում աշխատանք սկսելու մասին
Ռուսաստանում միգրանտներին կպարտավորեցնեն տեղեկացնել աշխատանքի մեկնարկի մասին ։ Ռուսաստանի ՆԳՆ - ն հաստատել է ծանուցման ձևը, որը 2024 թվականի հունվարի 7-ից պետք է լրացնեն բոլոր օտարերկրացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք արտոնագիր ստանալիս կամ Ռուսաստանում աշխատանքի ընդունվելիս ։
"Արտոնագիր ստացած օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կողմից աշխատանքային գործունեության իրականացման մասին ծանուցումը արտոնագիր տալու օրվանից երկու ամսվա ընթացքում ներկայացվում է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության տարածքային մարմնին ՝ արտոնագիրը տված տարածաշրջանային և շրջանային մակարդակներում", - ասվում է գերատեսչության հրամանում:
Նշվում է, որ փաստաթուղթը կարող է լրացվել ձեռքով կամ համակարգչով ՝ ռուսերենով: Աշխատանքի կատարման համար անհրաժեշտ կլինի նաև կցել աշխատանքային պայմանագրի կամ պայմանագրի պատճենը: Բացի այդ, ծանուցման մեջ անհրաժեշտ կլինի տեղեկություններ հաղորդել աշխատանքների կատարման քաղաքացիական իրավունքի պայմանագրի մասին, եթե այն կնքված է բանավոր:
Դրանից հետո փաստաթուղթը փոխանցվում է ներքին գործերի նախարարության տարածքային բաժին 'տպագիր տեսքով անձամբ կամ փոստով կամ էլեկտրոնային ձևաչափով' պետական \ u200b \ u200bծառայությունների պորտալի միջոցով:

Мигрантов в России с 7 января обяжут уведомлять МВД о начале работы в стране
Мигрантов в России обяжут уведомлять о начале работы. МВД России утвердило форму уведомления, которую с 7 января 2024 года должны заполнять все иностранцы и лица без гражданства при получении патента или при трудоустройстве в России.
"Уведомление об осуществлении трудовой деятельности иностранным гражданином или лицом без гражданства, получившим патент, в течение двух месяцев со дня выдачи патента представляется в территориальный орган МВД России на региональном и районном уровнях, выдавший патент", - говорится в приказе ведомства.
Уточняется, что документ может быть заполнен от руки или на компьютере на русском языке. Также необходимо будет приложить копию трудового договора или договора на выполнение работ. Кроме того, в уведомлении необходимо будет сообщить сведения о гражданско-правовом договоре на выполнение работ, если он заключен в устной форме.
После этого документ передается в территориальный отдел МВД в распечатанном виде лично или по почте, либо в электронном формате через портал госуслуг.