Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակն առաջարկել է կառավարությունը ֆինանսավորել առանց Իսրայելի և Ուկրաինայի օգնության
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը շաբաթ օրը ներկայացրել է կառավարության ժամանակավոր ֆինանսավորման երկփուլ օրինագիծը, որն անսովոր մոտեցում է ցուցաբերում կառավարության փակումը (շաթդաուն - խմբ․) կանխելուն, ինչին արդեն հակադրվում են հանրապետականները, քանի որ ֆինանսավորման ուրբաթ օրվա վերջնաժամկետին  հաշված օրեր են մնացել, գրում է The Hill-ը:
Նշվում է, որ խոսնակի առաջարկած օրինագիծը չի ներառում Իսրայելի և Ուկրաինայի ֆինանսավորումը, ինչը, ըստ Ջոնսոնի, պետք է դիտարկել օտարերկրյա այլ օգնությունից անկախ։
Շաբաթ օրը հրապարակված բանաձևի համաձայն, ֆինանսավորման մի մասը կավարտվի հունվարի 19-ին, իսկ մյուսը՝ փետրվարի 2-ին, մի մոտեցում, որը կոչված է խոչընդոտելու ամբողջ կառավարության համապարփակ ֆինանսավորման օրինագծի շուրջ բանակցությունները և դրդելու Ներկայացուցիչների պալատին ու Սենատին բանակցել կանոնավոր ֆինանսավորման շուրջ:
Հունվարի 19-ը կդառնա պետական ​​ծրագրերի և գործակալությունների ֆինանսավորման վերջնաժամկետը, որոնք գտնվում են  հատկացումների օրինագծերի գործողության տակ և վերաբերում են գյուղատնտեսությանը, գյուղական շրջանների զարգացմանը, սննդամթերքի և դեղամիջոցների վերահսկման կառավարմանը, էներգետիկայի և ջրամատակարարման զարգացմանը, ռազմական շինարարությանը և վետերանների գործերին, ինչպես նաև տրանսպորտին, բնակարանաշինությանն ու քաղաքաշինությանը:
Մյուս բոլոր գործակալությունների և ծրագրերի ֆինանսավորումը կավարտվի փետրվարի 2-ին, ինչը  մասնակի շաթդաունի հնարավորություն կստեղծի։

Спикер Палаты представителей США предложил финансирование правительства без помощи Израилю и Украине
Спикер Палаты представителей США Майк Джонсон в субботу представил двухэтапный законопроект о временном финансировании правительства, остановившись на необычном подходе к предотвращению закрытия правительства (шатдауна – ред.), которое уже получает отпор со стороны республиканцев, поскольку до пятничного крайнего срока финансирования осталось всего несколько дней, пишет The Hill.
Отмечается, что предложенный спикером законопроект не включает финансирование Израиля и Украины, что, по словам Джонсона, следует рассматривать независимо от другой иностранной помощи.
Согласно опубликованной в субботу резолюции, часть финансирования закончится 19 января, а остальная часть — 2 февраля - подход, призванный препятствовать переговорам по законопроекту о всеобъемлющем финансировании всего правительства и побудить Палату представителей и Сенат провести переговоры за регулярное финансирование.
Дата 19 января станет крайним сроком финансирования правительственных программ и агентств, подпадающих под действие законопроектов о регулярных ассигнованиях, касающихся сельского хозяйства, развития сельских районов и управления по контролю за продуктами питания и лекарствами, развития энергетики и водоснабжения; военного строительства и по делам ветеранов, а также транспорта, жилищного строительства и городского развития.
Финансирование всех других агентств и программ закончится 2 февраля, что создаст вероятность частичного шатдауна.