Իսրայելի վարչապետը հրաժարվել է Գազայում ցամաքային գործողության մասին հրաման ստորագրել. NYT
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հրաժարվել է Գազայի հատվածում լայնածավալ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին հրաման ստորագրել՝ վախենալով, որ դրա ձախողման դեպքում կկորցնի բնակչության վստահությունը։ Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը (NYT)՝ հղում անելով հրեական պետության կառավարության աղբյուրներին։
Հրատարակության երկու զրուցակիցների խոսքերով, ովքեր մասնակցել են կառավարության արտակարգ նիստերին, Նեթանյահուն «վրդովեցրել է բարձրաստիճան սպաներին՝ հրաժարվելով ստորագրել ներխուժման ծրագիրը»։ Մերժումը, ըստ աղբյուրների, մասամբ պայմանավորված է վարչապետի ցանկությամբ՝ ստանալու հոկտեմբերի 7-ի հարձակումներից հետո ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ ձևավորված արտակարգ իրավիճակների կաբինետի անդամների կողմից այս քայլին միաձայն հավանությունը։
Պարբերականը նշում է, որ Նեթանյահուի մերժումն արտացոլում է նախարարների կաբինետում առկա տարաձայնությունները, որոնցից ոմանք դիտարկում են Գազա ներխուժելու ոչ այնքան հավակնոտ ծրագիր, որը կներառի մի քանի գործողություններ, որոնք կազդեն անկլավի փոքր հատվածի վրա, այլ ոչ թե մեկ՝ լայնածավալ: Ըստ վերլուծաբանների՝ վարչապետը չի շտապում ինքնուրույն հաստատել զինվորականների ծրագիրը՝ մտավախություն ունենալով, որ իր նկատմամբ հանրային վստահության անկման ֆոնին, եթե գործողությունը ձախողվի, կմեղադրեն իրեն։
Հոկտեմբերի 25-ին Axios պորտալը, վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյաներին, հայտնել է, որ Նեթանյահուն թերահավատորեն է վերաբերվում բանակի հրամանատարության ծրագրերին և վճռական է հետաձգել Գազայի հատվածում ցամաքային գործողության մեկնարկը։ Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ կառավարության ղեկավարին ժամանակ է պետք՝ լսելու տարբեր տեսակետներ և բանակցողներին ավելի շատ հնարավորություններ ընձեռելու՝ ազատելու պատանդներին, մինչ բանակը պատրաստվում է գործողությանը։

NYT: премьер Израиля отказался подписать приказ о наземной операции в Газе
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отказался подписать приказ о начале широкомасштабной наземной операции в секторе Газа из опасений лишиться доверия населения в случае ее провала. Об этом сообщила газета The New York Times (NYT) со ссылкой на источники в правительстве еврейского государства.
По словам двух собеседников издания, присутствовавших на заседаниях чрезвычайного кабинета, Нетаньяху «возмутил старших офицеров, отказавшись подписать план» вторжения. Отказ, как утверждают источники, частично обусловлен желанием премьера получить единогласное одобрение данного шага со стороны членов чрезвычайного кабинета, сформированного вместе с представителями оппозиции после атак 7 октября.
По оценкам газеты, отказ Нетаньяху свидетельствует о наличии разногласий в кабинете министров, часть из которых рассматривает менее амбициозный план вторжения в Газу, который предусматривает несколько операций, затрагивающих небольшую часть анклава, вместо одной широкомасштабной. По мнению аналитиков, премьер не торопится самостоятельно одобрять план военных из опасений, что на фоне снижающегося общественного доверия к нему в случае провала операции обвинят его.
Портал Axios сообщал 25 октября со ссылкой на официальных лиц США, что Нетаньяху скептически относится к планам командования армии и настроен отложить начало наземной операции в секторе Газа. По словам источников издания, главе правительства нужно время, чтобы выслушать разные точки зрения и предоставить переговорщикам больше возможностей для освобождения заложников, пока армия будет готовиться к операции.