Իրավիճակը Գազայի հատվածում ահավոր է, Իսրայելը հողին է հավասարեցնում բնակելի թաղամասերը. Լավրով
Իրավիճակը Գազայի հատվածում ահավոր է, Իսրայելը հողին է հավասարեցնում բնակելի թաղամասերը։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Դաշնության խորհրդում, կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Լավրովը նշել է, որ Իսրայելը կարծում է, որ լիակատար իրավունք ունի ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ը ցանկացած միջոցներով։ «Մենք իրական ժամանակի ռեժիմով տեսնում ենք, թե ինչն է այդ գծի հետեւանքը։ Հողին են հավասարեցվում թաղամասեր, զոհվել է արդեն ավելի քան 18 հազար խաղաղ բնակիչ, օրեցօր այդ թիվն ավելանում է, նրանց երկու երրորդը կանայք եւ երեխաներ են։ Իրավիճակն ահավոր է»,- ասել է նա։
«Մենք, այդ թվում Ռուսաստանի նախագահ [Վլադիմիր Պուտինը], սկզբից եւեթ դատապարտել ենք ՀԱՄԱՍ-ի հոկտեմբերի 7-ի ահաբեկչական ակտը խաղաղ իսրայելցիների դեմ..., բայց միաժամանակ չենք կարող ընդունելի համարել այն մեթոդները, որոնք սկսել են օգտագործել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ, իսկ իրականում որոնցից ամենից շատ տուժել են խաղաղ քաղաքացիները»,- նշել է Լավրովը։

Лавров: Ситуация в секторе Газа ужасная, Израиль сравнивает с землей жилые кварталы
Ситуация в секторе Газа ужасная, Израиль сравнивает с землей жилые кварталы. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на правительственном часе в Совете Федерации, передает ТАСС.
Как отметил Лавров, Израиль считает, что у него есть полное право уничтожить ХАМАС любыми средствами. "Мы в режиме реального времени видим, что является результатом такой линии. По сути дела, сравниваются с землей кварталы, погибло уже больше 18 тыс. мирных граждан, с каждым днем эта цифра увеличивается, из них две трети - это женщины и дети. Ситуация ужасная", - сказал он.
«Мы с самого начала решительно осудили, в том числе устами президента [России Владимира Путина], террористической акт ХАМАС 7 октября против мирных израильтян с огромным количеством жертв и срочно призвали к необходимости подавления такой террористической деятельности, но одновременно мы не можем признать приемлемыми те методы, которые стали использоваться против ХАМАС, а на самом деле от которых больше всего страдали мирные граждане», - отметил Лавров.