ԵԱՏՄ-ն արտաքին աշխարհից չի մեկուսանում․ Բելառուսի նախագահ
ԵԱՏՄ-ն արտաքին աշխարհից չի մեկուսանում։ Այս մասին Սանկտ Պետերբուրգում ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, փոխանցում է БЕЛТА-ն։
«Մեր ինտեգրացիոն ասոցիացիան բաց է առաջատար տնտեսությունների հետ փոխշահավետ և հավասար համագործակցության համար: Մենք արտաքին աշխարհից չենք մեկուսանում, որքան էլ ինչ-որ մեկը դա ցանկանա»,- ասաց նա։
Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ գործընկերները երկխոսություն են կառուցում հավասարության և շահերի հարգման պայմանների շուրջ։ «Վերջին օրինակն Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումն է։ Այսօր դա Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ տնտեսությունն է՝ Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Ասիայի հետ հարավային առևտրային ուղու առանցքային տարրը»,- նշել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։

Президент Беларуси заверил, что ЕАЭС не изолируется от внешнего мира
В ЕАЭС не изолируются от внешнего мира. Об этом президент Беларуси Александр Лукашенко заявил на саммите ЕАЭС в Санкт-Петербурге, передает БЕЛТА.
«Наше интеграционное объединение открыто для взаимовыгодного и равноправного сотрудничества с ведущими экономиками. Мы не изолируемся от внешнего мира, как бы кому-то этого ни хотелось», - сказал он.
Лукашенко подчеркнул, что партнеры по ЕАЭС строят диалог на условиях равенства и уважения интересов. «Последний пример - подписание соглашения о создании зоны свободной торговли с Ираном. Сегодня это крупнейшая экономика Среднего Востока, ключевой элемент южного торгового пути с Ближним Востоком и Южной Азией», - отметил Александр Лукашенко.