Արցախյան պատերազմի արդյունքում ավերվել է աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը. CSI
Արցախյան պատերազմի հետեւանքով ավերվել է աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը։ Աշխարհի հնագույն եկեղեցիներից շատերն այժմ գտնվում են պղծման կամ քանդման սպառնալիքի տակ: Այս մասին ասվում է Christian solidarity International (CSI) կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։
«CSI-ի հավատարմությունը հայ ժողովրդին` առաջին քրիստոնյա ազգին, շարունակվում է: Մենք շտապ օգնություն ուղարկեցինք Հայաստանի հարավ՝ Լեռնային Ղարաբաղից 120,000 փախստականների կարիքները հոգալու համար։ Նրանց ճանապարհը դեպի վերաբնակեցում կլինի երկար ու դժվար։ Այս կարիքները բավարարելու համար մենք աշխատում ենք Հայաստանում գործընկերների հետ:
Մենք բանակցում ենք նաև Հայաստանում Քերոլայն Քոքսի վերականգնողական կենտրոնի վերականգնման շուրջ։ Ավելի քան 20 տարի Կենտրոնը ժամանակակից օգնություն է ցուցաբերում 1988-1994, 2016 և 2020 թվականների Ղարաբաղում տեղի ունեցած պատերազմների հետևանքով հաշմանդամություն ունեցող և վիրավորներին։ Տա Աստված, որ այս գործը շարունակվի։
Հայ ժողովրդին սպառնացող վտանգը չի անցել. Հայոց ցեղասպանությունը փուլ առ փուլ տեղի է ունեցել 1894 թվականից։ Իսլամական գերակայության և պանթյուրքիստական ​​ազգայնականության գաղափարախոսությունները կարծես պահանջում են ոչնչացնել այս ազատ քրիստոնյա ժողովրդին: Թուրքիան և Ադրբեջանն արդեն սպառնալից քայլեր են անում Հայաստանի հարավի նկատմամբ, իսկ ադրբեջանական պետական ​​քարոզչությունը Հայաստանի Հանրապետության մեծ մասը կամ ամբողջը հռչակել է «Արևմտյան Ադրբեջան» եւ հայտարարել՝ «մենք պետք է այնտեղ վերադառնանք»։

CSI: В результате войны в Арцахе уничтожена одна из старейших христианских общин в мире
В результате  войны в Арцахе уничтожена одна из старейших христианских общин в мире. Многие из старейших церквей мира сейчас находятся под угрозой осквернения или сноса. Об этом говорится в сообщении организации Christian solidarity International (CSI)
«Приверженность CSI армянскому народу – первой христианской нации – продолжается. Мы срочно направили помощь на юг Армении, чтобы удовлетворить потребности 120 000 беженцев из Нагорного Карабаха. Их путь к переселению будет долгим и трудным. Мы работаем с партнерами в Армении для удовлетворения этих потребностей.
Мы также ведем переговоры о восстановлении реабилитационного центра Кэролайн Кокс на территории Армении. Более 20 лет Центр оказывал в Карабахе современную помощь людям с ограниченными возможностями и ранеными в результате войн 1988-1994, 2016 и 2020 годов. Даст Бог, эта работа будет продолжаться.
Угроза армянскому народу не миновала. Геноцид армян происходил поэтапно с 1894 года. Идеологии исламского превосходства и пантюркского национализма, похоже, требуют уничтожения этого свободного христианского народа. Турция и Азербайджан уже предпринимают угрожающие шаги в отношении южной Армении, а азербайджанская государственная пропаганда объявила большую часть или всю Республику Армения «Западным Азербайджаном», куда «мы должны вернуться»».