Բաքուն առանցքային դերակատար է դառնում ՀՀ-Իրան, ՀՀ-ՌԴ էներգետիկ հաղորդակցություններում․ Դավթյան
Միջպետական ճանապարհի անցումը թնշնամու վերահսկողության տակ լրջագույն խնդիրներ է ստեղծում նաև մեր էներգետիկ անվտանգության համար: Այս մասին գրում է էներգետիկ ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը:
"Այսպես, այլևս մեծ հարցականի տակ է հայտնվում Հյուսիս-Հարավ միջազգային էլեկտրաէներգետիկ միջանցքը, որը կոչված է փոխադարձ հոսեքեր ապահովել Իրանի, Հայաստանի, Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև: Սա է, թերևս, պատճառը, որ 2018-ի իշխանափոխությունից հետո գերդանդաղ տեմպերով է կառուցվում Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ օդային գիծը, իսկ Հայաստան-Վրաստան գծի կառուցման նախագիծն ընդհանրապես սառեցվեց: Այսպիսով, կյանքի է կոչվում Բաքվի կողմից տարիներ շարունակ մշակվող սցենարը, համաձայն որի Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգետիկ միջանցքն անցնում է կամ Ադրբեջանի տարածքով կամ էլ հայտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
Մյուս ռիսկը վերաբերում է Իրան-Հայաստան գազամուղի հետագա շահագործմանը: Նոր ձևավորվող տրանսպորտային ճարտարապետության պայմաններում Հայաստանի ու Իրանի միջև գազատրանսպորտային հաղորդակցություններում հստակ դերակատարում է ստանձնելու Ադրբեջանը: Արդյունքում գազի այն սիմոլիկ ծավալները, որոնք մատակարարվում են Իրանից Հայաստան, կարող են ընդհանրապես դադարեցվել՝ վերջ դնելով նաև ՛՛էլեկտրաէներգիա գազի դիմաց՛՛ գեոտնտեսական նշանակության գործարքին:
Այս բացասական սցենարը հստակ պատկերացնում է նաև ռուսական ՛՛Գազպրոմը՛՛, ահա թե ինչու ս.թ. ապրիլին ՛՛Գազպրոմ Արմենիան՛՛ որոշում կայացրեց դադարեցնել երկրի խոշորագույն էներգաօբյեկտներից մեկի՝ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շահագործումը, որը նպատակահարմար է բացառապես Իրանի հետ նոր էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման պարագայում:
Այսպիսով, Հայաստանը զրկվում է իր էներգետիկ համամակարգի դիվերսիֆիկացման հնարավորությունից: Իսկ առանց դիվերսիֆիկացիա չկա անվտանգություն:
Ի դեպ, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պարագայում Հայաստանի գազատրանսպորտային համակարգը Ադրբեջանից կախվածության մեջ է հայտնվում նաև հյուսիսային ուղղությամբ: Անկլավներ հռչակված հայկական տարածքների, մասնավորապես՝ Ոսկեպարի հանձնումը թշնամուն թույլ կտա վերջինիս վերահսկել Կարմիր կամուրջ-Սևքար-Բերդ մայրուղային գազատարը, որով Հայաստանը բնական գազ է ստանում Ռուսաստանից:
Այսպիսով, Բաքուն առանցքային դերակատար է դառնում միաժամանակ հայ-իրանական ու հայ-ռուսական էներգետիկ հաղորդակցություններում:
Թուրք-ադրբեջական ՛՛Անակոնդա՛՛ օպերացիան շարունակվում է: Հայաստանում տիրող անիշխանությունը, ռազմավարական սնանկությունն ու հասարակության՝ այս ամենին հարմարվելու ինքնամոռաց պատրաստակամությունը շարունակում է պարարտ հող հանդիսանալ ՛՛տարածաշրջանը՝ առանց Հայաստանի՛՛ ռազմավարության կյանքի կոչման համար":

Переход межгосударственной дороги Горис-Капан под контроль противника создает серьезные проблемы и для энергобезопасности Армении: эксперт
Переход межгосударственной дороги Горис-Капан под контроль противника создает серьезные проблемы и для энергобезопасности Армении. Об этом пишет эксперт Ваге Давтян. «Так, под большим вопросом оказывается реализация международного электроэнергетического проекта Север-Юг, призванного обеспечить взаимные потоки между Ираном, Арменией, Грузией и Россией.
В этом причина того, что после смены власти в Армении в 2018 году темпы строительства третьей воздушной линии электропередачи Иран-Армения резко упали, а проект строительства ЛЭП Армения-Грузия вообще был заморожен. Таким образом, претворяется в жизнь многолетний сценарий Баку, согласно которому электроэнергетический коридор Север-Юг проходит либо через территорию Азербайджана, либо через территорию Армении, но под контролем АР.
Другой риск касается дальнейшей эксплуатации газопровода Иран-Армения. В условиях новой транспортной архитектуры Азербайджан будет играть важную роль в газотранспортных коммуникациях между Арменией и Ираном. В результате символическая подача газа из Ирана в Армению может вообще прекратиться, положив конец сделке геоэкономического значения «электроэнергия в обмен на газ».
Эти риски четко осознает и российский «Газпром», вот почему в апреле компания «Газпром Армения» приняла решение прекратить эксплуатацию 5-го энергоблока Разданской ТЭС - одного из крупнейших энергообъектов страны, что целесообразно исключительно в случае строительства новой линии электропередач с Ираном. Таким образом, Армения лишается возможности диверсификации своего энергетического потенциала. А без диверсификации энергосферы – нет безопасности.
Кстати, в случае подписания мирного договора газотранспортная система Армении оказывается в зависимости от Азербайджана и в северном направлении. Передача врагу так называемых «анклавов», в частности, Воскепара, позволит ему контролировать магистральный газопровод Красный мост-Севкар-Берд, по которому Армения получает природный газ из России. Таким образом, Баку становится ключевым игроком одновременно в армяно-иранских и армяно-российских энергетических коммуникациях.
Турецко-азербайджанская операция «Анаконда» продолжается. Царящее в Армении безвластие, стратегическое банкротство и самозабвенная готовность общества приспособиться к сложившейся ситуации лишь содействуют реализации планов Азербайджана, которые сводятся к формуле – «Южный Кавказ без независимой Армении»»,- написал эксперт.