Զենք մատակարարող ռուսական ORSIS-ի գործ. ՊՆ պաշտոնյաների կողմից փաստաբանի գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքով քրգործ է հարուցվել
Զենք մատակարարող ռուսական «Օրսիս Արմս» ընկերության (ORSIS) վերաբերյալ քրեական գործով նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել InfoPort.am-ին:
Փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանի հաղորդման հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու համար: Պաշտպանության նախարարության առանձին պաշտոնյաների, մասնավորապես փոխնախարար Մակար Ղամբարյանին մեր տեղեկություններով, մեղմ ասած հաճելի չի եղել այն, որ պետական գնումների շրջանակներում «Օրսիս Արմս» (ORSIS) ընկերության հայտը մերժելու վերաբերյալ Սիրունյանը բողոքներ է ներկայացրել իրավապահ մարմիններին: Մեր տեղեկություններով նաև, պաշտպանության նախարարի տեղակալի օգնականը սկսել է հեռախոսազանգեր և հանդիպումներ ունենալ փաստաբանի հետ, որոնց ընթացքում համոզել և հորդորել է հրաժարվել իրավապահներին ներկայացրած բողոքներից:
Բացի այդ, 2019-ի մայիսի սկզբին «Օրսիս Արմս» ընկերության կողմից պաշտպանության նախարարությանն է նվիրաբերվել իտալական որսորդական հրացան, որը, սակայն ՊՆ հաշվեկշիռ չի հանձնվել և յուրացվել է պաշտպանության նախարարի տեղակալի անունով: Տեղակալը, ըստ մեր հավաստի աղբյուրների, Մակար Ղամբարյանն է: Ալեքսանդր Սիրունյանը InfoPort.am-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ հաղորդում է ներկայացրել ՀՔԾ և տեղեկացրեց, որ Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՊՆ ղեկավար աշխատողների կողմից խոշոր չափերով յուրացում կատարելու և նույն նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ:
ORSIS ընկերությունն ընդգրկված է «Պրոմտեխնոլոգիա» խմբում և զբաղվում է հրազենի, փամփուշտների ու հատուկ օպտիկայի արտադրությամբ ու մատակարարմամբ։ Տարիներ շարունակ ընկերությունը զենք, փամփուշտներ ու օպտիկա է մատակարարել: 2019-ի սկզբին Պաշտպանության նախարարությունը տենդեր է հայտարարել բավական մեծ խմբաքանակով ռազմական արտադրանք գնելու համար։ Տենդերին մասնակցության հայտ է ներկայացրել ռուսական «Պրոմտեխնոլոգիա» (ORSIS զինական համակարգերը) ռուսական ընկերությունը։ Մրցույթի ընթացքում ընկերությունից պահանջել են ներկայացնել փաստաթղթեր և, ինչպես ընկերության ներկայացուցիչն է հայտարարել, արհեստական խոչընդոտներ ստեղծել:

В ССС возбуждено дело по факту препятствования со стороны должностных лиц Минобороны деятельности адвоката компании «ORSIS»
По иску адвоката Александра Сируняна в Специальной следственной службе возбуждено уголовное дело по факту препятствования деятельности адвоката со стороны должностных лиц Министерства обороны.
Как стало известно InfoPort.am из достоверных источников, замминистру обороны РА Макару Гамбаряну и другим должностным лицам МО, мягко говоря, «не понравилось» то, что адвокат Сирунян обратился в суд по факту отклонения заявки компании «ORSIS» на участие в тендере по поставкам вооружения. По сведениям InfoPort.am, помощник замминистра стал звонить Сируняну, искать с ним встреч и уговаривать его отказаться от иска.
Ранее мы уже писали о том, что, по сведениям портала, тот же Гамбарян присвоил охотничье ружье итальянского произвлдства, подаренное компанией «ORSIS» Минобороны РА. Адвокат Сирунян в беседе с InfoPort.am подтвердил информацию, о том, что в Специальной следственной службе возбуждено дело по фактам присвоения в крупных размерах со стороны высокопоставленных должностных лиц Минобороны Аремнии и препятствования деятельности адвоката.
Компания ORSIS входит в группу "Промтехнология" и занимается производством и поставкой огнестрельного оружия, патронов и специальной оптики. В начале 2019 года Министерство обороны объявило тендер на закупку достаточно большой партии военной продукции. Заявку на участие в тендере подала российская компания «Промтехнология» (оружейная система ORSIS). Однако коммпании было отказано в участии в тендере. По факту компания обратилась в суд и выиграла дело.