Ռուսական Զու-ն ռազմավարժանքներ է անցկացնում Հայաստանի տարածքում
Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՌՕ) զորքերում գումարտակային մարտավարական վարժանքները լրացուցիչ ընդգրկել են երեք տարածաշրջանների ՝ Հայաստանի, Վոլգոգրադի եւ Ռոստովի մարզերի զինափորձարանները: Ինչպես հաղորդում է Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը, երկկողմ ԲԹՀ-ի անցկացմանը ձեռնամուխ են եղել Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի գումարտակային մարտավարական խմբերը Ալագյազ լեռնային զորափորձարանում:
Տանկային ստորաբաժանումները հետախուզական-կրակային համալիրների կազմում մարտական հրաձգություն են իրականացրել մինչեւ 4 հազար մետր հեռավորության վրա գտնվող թիրախների ուղղությամբ, որոնք թաքնված են լեռնային տեղանքի ծալքերի հետեւում: Նախօրեին ուսումնական տագնապի ազդանշանով բարձրացվել են նաեւ ռուսական ռազմակայանի 8-րդ համազորային բանակի զորամասերը, որոնք տեղակայված են Վոլգոգրադի եւ Ռոստովի մարզերում: Գումարտակային մարտավարական խմբերը լիակատար հանդերձանքով նվազեցին Վոլգոգրադի մերձակա Պրուդբայի եւ Ռոստովի մարզի Կուզմինսկի համազորային զինափորձարաններում, որտեղ ձեռնամուխ եղան կենտրոնացման շրջանների ինժեներական սարքավորումներին:
Ստորաբաժանումների ինժեներական ապահովման ընթացքում նրանց կողմից մանևրային պաշտպանության վարման պայմաններում ինժեներական ստորաբաժանումները կիրառում են "սիրիական լիսեռ" մարտավարություն, որն ապահովում է ռազմի դաշտում զրահատեխնիկայի համար զգալի թաքստոցների ստեղծումը և հակատանկային մանևրի կատարումը: Ինժեներական ապահովման իրականացման ժամանակ վարժանքներում մշակվում են հետեւյալ խնդիրները ՝ հակառակորդի, տեղանքի եւ օբյեկտների ինժեներական հետախուզության վարում, ինժեներական պատնեշների կառուցում եւ պահպանում, ականապատված տեղամասերում անցումների կատարում, զորքերի երթեւեկության եւ մանեւրի ուղիների պատրաստում եւ պահպանում:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր երկկողմանի գումարտակային մարտավարական վարժանքների անցկացման մասին Միաժամանակ Հյուսիսային Կովկասի եւ Անդրկովկասի հինգ տարածաշրջանների ՝ Դաղստանում, Հյուսիսային Օսիայում, Չեչնիայում, ինչպես նաեւ Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի ռուսական ռազմակայաններում: Զորավարժություններին ներգրավված են ավելի քան 5 հազար զինծառայողներ եւ շուրջ 800 միավոր սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա:
Ընդամենը ռուսական ռազմակայանի զորքերում ուսուցման ամառային շրջանում պլանավորված է ավելի քան 20 երկկողմ գումարտակային մարտավարական եւ ավելի քան 10 հատուկ վարժանքների անցկացում:

Российские ВС проводят учения на территории Армении
Батальонные тактические учения (БТУ) в войсках Южного военного округа (ЮВО) дополнительно охватили военные полигоны трех регионов - в Армении, в Волгоградской и Ростовской областях.
Как сообщает пресс-служба Южного военного округа, к проведению двусторонних БТУ приступили батальонные тактические группы российской военной базы ЮВО в Армении на горном полигоне Алагяз.
Танковые подразделения в составе разведывательно-огневых комплексов выполнили боевые стрельбы по целям, расположенным на дальности до 4 тыс. м, скрытым за складками горной местности.
Накануне по сигналу учебной тревоги также были подняты воинские части 8-й общевойсковой армии ЮВО, дислоцированные в Волгоградской и Ростовской областях.
Батальонные тактические группы в полной экипировке убыли на общевойсковые полигоны Прудбой под Волгоградом и Кузьминский в Ростовской области, где приступили к инженерному оборудованию районов сосредоточения.  В ходе инженерного обеспечения подразделений в условиях ведения ими маневренной обороны инженерные подразделения применяют тактику <Сирийский вал>, обеспечивающую создание насыпных укрытий для бронетехники при ведении боя и выполнении противоогневого маневра.  При выполнении инженерного обеспечения на учениях отрабатываются следующие задачи: ведение инженерной разведки противника, местности и объектов; устройство и содержание инженерных заграждений; проделывание проходов в заминированных участках; подготовка и содержание путей движения и маневра войск.
Ранее сообщалось о начале проведения двусторонних батальонных тактических учений одновременно на территории пяти регионов Северного Кавказа и Закавказья - в Дагестане, Северной Осетии, Чечне, а также на военных базах ЮВО в Абхазии и Южной Осетии. В учениях задействовано более 5 тыс.  военнослужащих и порядка 800 единиц вооружения и военной техники.  Всего в летнем периоде обучения в войсках ЮВО спланировано проведение более 20 двусторонних батальонных тактических и более 10 специальных учений.